Profilaktyka nowotworowa, wczesna diagnostyka, skoordynowane leczenie onkologiczne oraz rehabilitacji pacjentów – takie są założenia Krajowej Sieci Onkologicznej. Teraz trwa proces wdrażania tego programu i o tym jakie są wyzwania przed szpitalami i korzyści dla pacjentów rozmawiano w czwartek (12.12) w Białostockim Centrum Onkologii, które jest ośrodkiem monitorującym w województwie podlaskim.
Na początku przyszłego roku mają jeszcze być wprowadzone zmiany w ustawie dotyczącej Krajowej Sieci Onkologicznej.
– Dotyczy to tych przepisów między innymi, które zawężają możliwość realizacji opieki onkologicznej właśnie tylko do sieci, po to, aby opieka onkologiczna była realizowana przez te ośrodki, które są monitorowane – tłumaczy Konrad Korbiński, dyrektor Departamentu Opieki Koordynowanej w Ministerstwie Zdrowia. – Będą też kolejne elementy sieci wchodziły takie jak elektryczna karta diagnostyki leczenia onkologicznego. To jest dość duża rewolucja, ponieważ z karty papierowej przechodzimy na kartę elektroniczną, to jest wygodniejsze dla pacjentów i dla ośrodków, a przede wszystkim kluczowe z punktu widzenia procesu koordynacji opieki onkologicznej. Ponadto wejdą wskaźniki monitorowania jakości, to jest jeden z filarów reformy dotyczącej wprowadzenia Krajowej Sieci Onkologicznej.
Natomiast 1 kwietnia przyszłego roku ma już działać skoordynowane leczenie onkologiczne – My już te elementy wcześniej wypracowywaliśmy, ponieważ trudno, żeby pacjent z Suwałk czy Łomży, gdzie nie ma radioterapii, nie był poprowadzony i nie był leczony kompleksowo. Także przekierowywaliśmy pacjentów, zajmowaliśmy się nimi. Natomiast w tym momencie ma dojść jeszcze taki element regulacji, który obligatoryjnie narzuca wręcz taki rodzaj opieki. Czyli pacjent ma być poprowadzony od początku do końca – mówi dr n. o zdr. Elżbieta Potentas, zastępca dyrektora ds. koordynacji onkologicznej w Białostockim Centrum Onkologii.
Spotkanie w Białostockim Centrum Onkologii z podmiotami leczniczymi, lekarzami, a także władzami samorządowymi i przedstawicielami NFZ służyło omówieniu kluczowych wyzwań związanych z funkcjonowaniem Krajowej Sieci Onkologicznej w województwie podlaskim oraz wypracowaniu modelu współpracy. (hk)