
Zbiór prawie 100 zabytków pochodzi z kurhanów datowanych na okres wpływów rzymskich i jest silnie związany z elitą kultury wielbarskiej, utożsamianej z ludem Gotów. Mini wystawie będą towarzyszyć działania edukacyjne wykorzystujące rekonstrukcje gier oparte na źródłach historycznych oraz znaleziskach archeologicznych.
– Te gry pochodzą sprzed prawie dwóch tysięcy lat, więc jednocześnie w trakcie naszego małego wydarzenia będziemy mogli zagrać w nie, ale też wczuć się w klimat epoki – mówi Hubert Lepionka, archeolog z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. – Pierwszą z dostępnych gier będzie Ludus latrunculorum – gra w rozbójników, łotrzyków. Gra jest o tyle ciekawa, bo jest przodkiem naszych dzisiejszych warcabów i symuluje pole walki między dwoma grupami zbójców, które otaczają się i ściągają piony z planszy. Druga gra to Ludus duodecim scriptorum – gra dwunastu wersetów, dwunastu wierszy. To gra, która przypomina nam dzisiaj tryktraka, niektórzy nazywają też tę grę badgamonem.
Mini wystawa dostępna będzie między 10:00 a 18:00. To propozycja dla całych rodzin, ale także pasjonatów planszówek. Wydarzeniu patronuje Radio Akadera. (mt)
Z Hubertem Lepionką, archeologiem z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku rozmawiała Małgorzata Turecka:
Odtwarzacz plików dźwiękowych