Urodzony we wsi Okopy niedaleko Suchowoli, ksiądz Popiełuszko od początku swojej pracy kapłańskiej dał się poznać jako przeciwnik ustroju komunistycznego, zaangażowany w działalność patriotyczną. W roku 1980 włączył się w działalność „Solidarności” i wkrótce został kapelanem związku. Pomagał potrzebującym i jako niezłomny duszpasterz był też organizatorem Mszy za Ojczyznę gromadzących tłumy wiernych.
Zwieńczeniem licznych ataków i szykan ze strony władz było porwanie kapłana, dokonane przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, i jego brutalne zamordowanie 19 października 1984 roku. Ksiądz jeszcze za życia był symbolem oporu przeciw dyktaturze, a po śmierci stał się legendą „Solidarności”.
Zaraz po pogrzebie pojawiły się pierwsze inicjatywy związane z jego wyniesieniem na ołtarze. W czerwcu 2010 roku Jerzy Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego. Z kolei w roku 2018 Sejm RP ustanowił w rocznicę śmierci księdza święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. (mt)