
Do końca czerwca w ramach pilotażu programem objęte zostaną dzieci z 10 przedszkoli oraz szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi, jak również nauczyciele wychowania przedszkolnego, nauczyciele języka angielskiego oraz dyrektorzy.
– Chodzi o to, żeby ten drugi język nigdy nie stawał się językiem obcym, czyli żeby dzieci były w nim zanurzane codziennie w czasie zajęć w przedszkolu i w domu – mówi Waldemar Miksa, prezes Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności. – Celem programu jest powszechna edukacja dwujęzyczna, z językiem lokalnym i z językiem globalnym.
W programie uczestniczy już Przedszkole Samorządowe nr 76 „Na Zielonych Wzgórzach”.
– Nasze przedszkole już drugi rok jest w międzynarodowym programie powszechnej dwujęzyczności – mówi mgr Ewa Sochor, dyrektor placówki. – We wszystkich grupach przedszkolnych dzieci obcują z językiem angielskim na co dzień. Już po pierwszym roku programu widzimy rezultaty. Dzieci nie mają żadnych barier w komunikacji.
Główne cele projektu to promowanie wychowania w dwujęzyczności w przedszkolach na terenie Białegostoku, wykorzystanie naturalnych umiejętności dzieci do nabywania języka, wzbogacenie edukacji językowej oraz zachęcanie przedszkoli do podejmowania nowatorskich działań i wdrażania innowacyjnych pomysłów wspomagających rozwój dzieci. (jł)