Zainicjowany właśnie przez Muzeum Pamięci Sybiru Peleton Pamięci rozwinął się w 2023 roku w międzynarodowe wydarzenie. Wielki przejazd przez Białystok poprzedziły edycje Peletonu w łotewskiej Rydze (w formie spaceru historycznego) oraz Wilnie (na rowerach). A z białostockimi uczestnikami będą przyjaciele z Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy i Mołdawii.
– Białystok jest ostatnim wielkim miastem w obecnych granicach państwa polskiego, który w latach 1939-1941 znalazł się w strefie okupacyjnej sowieckiej. 6 lat temu podjęliśmy decyzję, by w ten sposób promować historię, w sposób aktywny, sportowy, ale też opowiadać o wydarzeniach historycznych – mówi dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru Wojciech Śleszyński
– Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, już teraz jest zgłoszonych 190 uczestników, będzie to więc największy Peleton Pamięci, ale można dołączyć nawet w ostatniej chwili. Zapisy nie są obowiązkowe. Organizatorzy czekają nie tylko na rowerzystów, ale także użytkowników rolek i hulajnóg. Impreza nie ma charakteru zawodów sportowych – jest spokojnym przejazdem ulicami miasta – mówi Piotr Popławski z Muzeum Pamięci Sybiru.
W Peletonie Pamięci 2022, przejeżdżając ulicami Białegostoku, uczestnicy odkrywali miejsca, które były świadkami zdarzeń, jakie nastąpiły po podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow. Paktu, który zburzył porządek w Europie Środkowo-Wschodniej i poprzedził wybuch II wojny światowej. Na mocy tej umowy dwa totalitarne reżimy podzieliły między siebie terytoria innych niepodległych państw tego obszaru. Dla Polski bezpośrednią konsekwencją paktu była utrata niepodległości, a dla mieszkańców polskich Kresów – sowieckie represje, które są pokazywane na wystawie stałej Muzeum Pamięci Sybiru.
26 sierpnia w godz. 17.00 – 19.00 w związku z Peletonem Pamięci, wystąpią ograniczenia w ruchu drogowym na czas przejazdu rowerzystów na następujących ulicach: Adama Mickiewicza – Akademicka – Legionowa – Plac Jana Pawła II – Plac Branickich – Plac Andrzeja Piotra Lussy – Pałacowa – Warszawska – Kościelna – Aleja Józefa Piłsudskiego – Włókiennicza – Poleska – rondo św. Faustyny Kowalskiej – Poleska – Fabryczna – Poleska – Towarowa – Henryka Sienkiewicza – Poleska – Towarowa – Henryka Sienkiewicza – Wasilkowska – Ludwika Mierosławskiego – Wacława Siedleckiego – Węglowa. (at)