
– Idea konferencji jest taka, żeby skupić różne strony, które uczestniczą w zarządzaniu takimi obszarami i w ich użytkowaniu. To znaczy: zarządców, wykonawców, którzy pracują przy kształtowaniu takich terenów, społeczników, przyrodników, środowisko naukowe, które bada i uczy o takich obszarach. No i chcemy, żeby te obszary jak najlepiej służyły nam, użytkownikom, mieszkańcom miasta, i żeby były jak najlepsze, jak najbardziej funkcjonalne – mówi Dan Wałkowycki z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej.
Konferencje takie jak „Różnorodność przyrodnicza miasta” są niezbędne, ponieważ umożliwiają integrację wiedzy i doświadczeń różnych środowisk oraz ekspertów, co jest kluczowe dla opracowania skutecznych strategii ochrony i zrównoważonego rozwoju terenów zielonych w dynamicznie rozwijających się miastach.
– Tego rodzaju przedsięwzięcia są niezwykle ważne, ponieważ upowszechniają wiedzę, która dla naukowców może być oczywista, ale dla otoczenia społeczno-gospodarczego już niekoniecznie. Działa to również w drugą stronę – osoby z różnych instytucji wnoszą swoje perspektywy na problemy, które badacze z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku analizują i starają się ulepszyć. Taka współpraca pozwala na kompleksowe spojrzenie na zagadnienia i prowadzi do tego, że tereny zielone, zarówno w miastach, jak i poza nimi, będą lepiej służyły społeczeństwu i przeciwdziałały zmianom klimatycznym, które obserwujemy w ostatnich latach – Mówi Dorota Anna Krawczyk, prorektor do spraw współpracy międzynarodowej Politechniki Białostockiej i ambasador Europejskiego Paktu Klimatycznego.
Konferencja „Różnorodność przyrodnicza miasta” jest istotnym miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń dotyczących ochrony i rozwoju terenów zielonych w obszarach miejskich. Udział różnorodnych środowisk oraz ekspertów umożliwia tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które poprawiają jakość życia mieszkańców oraz chronią miejską bioróżnorodność. (mg)
Relację przygotował Michał Gudewicz:
Odtwarzacz plików dźwiękowych