
Najczęściej uchodźcy przychodzą po jedzenie czy odzież.
– Trzeba liczyć też się z tym, że te osoby będą pewnie potrzebowały tego wsparcia przez dłuższy czas – mówi Marcin Kruhlej, wiceprezes Fundacji Dialog. – W tej chwili najczęściej zgłaszają się osoby, które z różnych powodów nie odnajdą się na rynku pracy, bo część osób jest z niepełnosprawnościami, mamy część osób, które są w wieku emerytalnym, gdzieś tam zdarzają się, ale już rzadziej, samotne matki z dziećmi.
W punkcie informacyjnym uchodźcy otrzymują pomoc prawną, socjalną i ewentualne miejsce do zamieszkania. W całym województwie w ośrodkach zakwaterowania zbiorowego przebywa około 5 tys, osób. Fundacja Dialog w zeszłym roku wyremontowała kilkanaście mieszkań dla uchodźcy z Ukrainy.
– W tych mieszkaniach w ramach biura najmu społecznego oferujemy mieszkania na tani wynajem osobom, które najbardziej tego potrzebują, ale też rokują na usamodzielnienie. Na to, że będą w stanie potem utrzymać te mieszkania i płacić niewielki, ale jednak jakiś symboliczny czynsz – dodaje Marcin Kruhlej.
Fundacja Dialog zapewnia tez wsparcie w Centrum Integracji Społecznej, zatrudnia w sklepie charytatywnym i niedługo uruchomi kolejny kursy nauki języka polskiego. (hk)
Z Marcinem Kruhlejem, wiceprezesem Fundacji Dialog rozmawiała Hanna Kość: