
Planowane dochody miasta będą niższe, niż rok wcześniej o ponad 47 mln złotych. O ponad 45 mln złotych zmniejszą się natomiast wydatki w stosunku do planu budżetowego.
– To już szesnasty projekt budżetu miasta, który przedstawiam mieszkańcom Białegostoku. Znowu będzie mniejszy niż wcześniejsze – o ponad 47 mln złotych. Chciałbym móc powiedzieć, że będzie to budżet proinwestycyjny, bo chcemy nadal realizować ważne dla mieszkańców inwestycje – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Jednak mamy do czynienia ze spadkiem dochodów i konsekwencjami pandemii. Już w ubiegłym roku planując budżet na 2021 rok podkreślałem, że wychodzenie z recesji będzie długotrwałe i będziemy to odczuwać w budżetach Białegostoku na kolejne lata. Niestety, ten scenariusz się sprawdza.
W projekcie budżetu na 2022 rok zaplanowano 185 zadań inwestycyjnych, w tym ponad 40 z zakresu dróg. Łącznie na drogi i infrastrukturę towarzyszącą miasto planuje wydać ok. 135 mln złotych. Najważniejsze z nich to: intermodalny węzeł komunikacyjny w Białymstoku (centrum przesiadkowe wraz z korytarzami publicznego transportu zbiorowego) – 93,3 mln złotych, budowa i przebudowa ulic w zabudowie jednorodzinnej – 16,6 mln złotych oraz zadanie „Woonerf – ul. św. Rocha” – 10,2 mln złotych.
Na inwestycje oświatowe miasto zamierza przeznaczyć 55,8 mln złotych. Prawie 21 mln złotych ma być przeznaczone na poprawę efektywności energetycznej obiektów oświatowych, m.in. Przedszkoli Samorządowych nr 31 i 39, VI i X LO, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Zawodowych nr 5.
Najważniejsze inwestycje z zakresu kultury to modernizacja i przebudowa ogrodzenia zespołu pałacowo-ogrodowego Branickich (2 mln złotych) i rewaloryzacja zabytkowego Parku Planty i Bulwarów Kościałkowskiego w Białymstoku (2 mln złotych). (mt)