W 31. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce w Białymstoku pojawiła się wystawa upamiętniająca drogę Polaków do wolności.
Wystawę pod nazwą „Solidarnie ku wolności” można obejrzeć przy ul. Tadeusza Mazowieckiego w centrum Białegostoku. Upamiętnia ona bohaterski zryw solidarnościowy, który doprowadził do upadku komuny w Polsce. Jednym z najważniejszych punktów na tej drodze były tzw. wybory kontraktowe 4 czerwca 1989 roku. W rocznicę tych pierwszych częściowo wolnych wyborów obchodzony jest obecnie Dzień Wolności i Praw Obywatelskich.
– To bardzo ważna data w historii naszego kraju. To właśnie tego dnia rozpoczęło się tak na dobre rozmontowywanie sytemu komunistycznego – mówi prezydent miasta, Tadeusz Truskolaski.
Wybory parlamentarne w roku 1989 odbyły się na warunkach ustalonych zawczasu przy Okrągłym Stole. Był to – jak mówią historycy – przede wszystkim plebiscyt, który miał pokazać skalę poparcia społecznego dla opozycji, jako że komuniści zagwarantowali sobie 65 proc. miejsc w Sejmie. Okazało się, że kandydaci „Solidarności” zdobyli wszystkie możliwe mandaty. Do Senatu z kolei, gdzie wybory były w pełni wolne, dostał się tylko jeden kandydat strony komunistycznej, pozostałe 99 mandatów uzyskała opozycja. Został tym samym wykonany pierwszy, jakże ważny krok w stronę demokracji i całkowitego demontażu komuny.
O przypadającej 4 czerwca rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce przypominają też napisy wyświetlane na autobusach białostockiej komunikacji miejskiej. (mt/mc)