W sobotę, 16 listopada, w parafii Świętego Krzyża w Łapach miało miejsce uroczyste poświęcenie kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia, będącej wierną repliką wileńskiej Ostrej Bramy. Uroczystość zgromadziła setki wiernych z Polski i Litwy, w tym wielu duchownych, w tym arcybiskupa Tadeusza Wojdę oraz biskupa Jonasa Ivanauskasa z Litwy. W ramach uroczystości ustanowiono Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia.
Poświęcenie kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej w Łapach, fot. T. Łapiński/ parafia Św. Krzyża
Kaplica – wierna replika wileńskiej świątyni
Nowo powstała kaplica w Łapach została zaprojektowana z ogromną precyzją, odwzorowując oryginał wileńskiej Ostrej Bramy. Obraz Matki Bożej Miłosierdzia, ważący 100 kilogramów, został rok wcześniej poświęcony w Wilnie, co dodatkowo podkreśla więź między oboma miejscami.
„Kaplica Ostrobramska wiąże się bardzo mocno z miłosierdziem. Niech Maryja będzie waszą Matką, która prowadzi was wszystkich do Jezusa. Niech Ona wam wyprasza zdroje miłosierdzia dla waszych bliskich i dla wszystkich potrzebujących” – mówił w swojej homilii ks. abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Uroczystości pełne duchowych przeżyć
Wydarzenie rozpoczął koncert „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego w wykonaniu kwintetu smyczkowego Masovia String Quintet oraz solistów. Następnie odprawiona została uroczysta msza święta, której przewodniczył ks. abp Wojda. W trakcie homilii ks. bp Jonas Ivanauskas podkreślił rolę Maryi jako opiekunki i przewodniczki w ziemskim życiu wiernych.
„Przez wszystkie wieki chrześcijanie modlili się do Niej, błagając o Jej obronę i pomoc. Nazywali Ją najpiękniejszymi imionami: arka przymierza, gwiazda zaranna, ucieczka grzesznych, matka miłosierdzia” – przypominał biskup z Litwy.
Symbol jedności Polaków i Litwinów
Replika Ostrej Bramy w Łapach to nie tylko miejsce modlitwy, ale także symbol duchowej jedności Polaków i Litwinów. Jak zaznaczali obecni na uroczystości duchowni, inicjatywa ta wzmacnia więzi między narodami i przywołuje wspólną historię, w której Matka Boża Ostrobramska odgrywała istotną rolę. (AJ)