Fajerwerki powinny pochodzić z legalnego źródła.
– Sprawdzamy, czy sprzedający mają odpowiednie pozwolenia oraz czy oferowane wyroby spełniają określane prawem normy. Fajerwerki i wyroby pirotechniczne powinny zawierać instrukcję w języku polskim, a ich opakowanie nie powinny być uszkodzone – mówi Krzysztof Tyszka ze Straży Miejskiej w Białymstoku.
Należy pamiętać, że odpowiedzialność za bezpieczne stosowanie fajerwerków leży po stronie użytkownika. – Warto sprawdzić, czy petardy, które kupiliśmy, nie posiadają wad mechanicznych, czyli na przykład jakiś pęknięć lub wgnieceń. Nie wolno używać petard i sztucznych ogni w miejscach, w których mogą one spowodować pożar. Nie należy ich również kierować w stronę ludzi i zwierząt. Fajerwerków nie można też odpalać z ręki, na balkonie czy z okna. Odpalaniem petard nie powinny zajmować się dzieci oraz osoby nietrzeźwe – dodaje Krzysztof Tyszka.
Wyrobów pirotechnicznych wolno używać tylko w Sylwestra i Nowy Rok. Zlekceważenie rozporządzenia jest traktowane jako zakłócenie spokoju, za które grozi kara grzywny w wysokości do 500 zł. (hk, at)
Zapytaliśmy białostoczan, co sądzą o odpalaniu fajerwerków na wiele dni przed Sylwestrem: