Warunkiem jest przesłanie ciekawego, nowatorskiego projektu lub pomysłu technicznego. Prace powinny być bezpośrednio lub pośrednio związane z mechaniką i budową maszyn, mechatroniką, automatyką i robotyką, informatyką stosowaną, energetyką, elektrotechniką, elektroniką, telekomunikacją lub inżynierią biomedyczną.
– Oczekujemy na kandydatów, którzy są gotowi zmierzyć się ze swoimi pomysłami, którzy są w stanie zaproponować coś odkrywczego na swój sposób i zastosować typowe elementy, które są w ich otoczeniu do tego, żeby zaproponować konstrukcję, która przekona komisję do tego, że jest to rzeczywiście ciekawe osiągnięcie – mówi prof. Bogusław Butryło, dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.
Ideą konkursu El-Robo-Mech jest docenienie młodych, utalentowanych ludzi oraz popularyzacja nauk technicznych w ogóle, a studiów na Politechnice Białostockiej w szczególności.
– To jest wielka zaleta tego konkursu, że młodzi ludzie chcą rywalizować ze sobą, a potem mają możliwość studiowania w zasadzie gdzie chcą. Jeżeli bardziej interesuje ich elektrotechnika, to zapraszamy na Wydział Elektryczny. Wydział Mechaniczny też czeka na nich z otwartymi rękoma – dodaje prof. Roman Kaczyński, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.
Konkurs przeprowadzany jest w dwóch etapach. W pierwszym uczniowie przygotowują prezentację dotyczącą swojego projektu. W drugim etapie autorzy najciekawszych rozwiązań, zaprezentują swoje pomysły przed komisją konkursową.
Chętni mogą zgłaszać się do 23 marca 2023 roku. (mt)
Więcej w relacji Małgorzaty Tureckiej: