To już ostatnia chwila, by rozliczyć się z podatku za miniony rok. Zeznania podatkowe będą przyjmowane tylko do wtorku (30.04) do północy.
Rozliczyć się można na kilka sposobów. Tradycyjnie, w urzędzie skarbowym albo poprzez internet – korzystając z usługi e-deklaracje albo Twój e-PIT.
– Od tego roku podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT- 37 i PIT-38 nie muszą się stresować, że nie zdążą z rozliczeniem PIT. Administracja skarbowa automatycznie przygotowała dla nich deklarację PIT w ramach nowej usługi Twój e-PIT. Podatnik, na stronie www.podatki.gov.pl, może sprawdzić lub zmienić swoje rozliczenie. Jeśli nie skorzysta z usługi i nie wyśle zeznania w usłudze Twój e-PIT, ani nie rozliczy się w żaden inny sposób, wówczas po 30. kwietnia przygotowane dla niego zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone. Znajdzie je w sekcji „Złożone dokumenty”. W takiej sytuacji podatnik nadal będzie mieć jednak dostęp do usługi, gdzie po zalogowaniu będzie mógł np. zobaczyć swojego PIT-a, a w razie potrzeby złożyć korektę – mówi Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.
Warto jednak sprawdzić przygotowanego PIT-a wcześniej, np. by dowiedzieć się o kwocie nadpłaty lub podatku do zapłaty. Można również zweryfikować lub uzupełnić zeznanie, np. gdy chcemy skorzystać z dodatkowych odliczeń i ulg podatkowych, zmienić adresata 1 proc. podatku lub przekazać go po raz pierwszy.
– Jeśli z automatycznie zaakceptowanego zeznania podatkowego będzie wynikać niedopłata podatku – to podatnik do 31 maja otrzyma o tym informację z urzędu skarbowego. Będzie mieć 7 dni od dnia jej doręczenia, aby wpłacić kwotę niedopłaty na konto urzędu skarbowego. Jeśli zaś z zeznania będzie wynikać nadpłata podatku, to skrócony dla elektronicznych zeznań termin do zwrotu, wynoszący maksymalnie 45 dni, będzie liczony od 1 maja bieżącego roku – dodaje Hancewicz.
Na wstępnie przygotowane rozliczenie w ramach usługi Twój e-PIT podatnicy rozliczający się na innych formularzach (np. PIT-36, PIT-36L czy PIT-28) mogą liczyć już do przyszłego roku. W tym roku mogą wybrać popularne e-Deklaracje lub rozliczyć się papierowo. (mt/mc)