Sprzedaż dwóch pierwszych nieruchomości ma związek z planami rozbudowy kampusu przy ul. Ciołkowskiego. Mają się tam przenieść jednostki, które teraz funkcjonują przy Placu NZS i przy Liniarskiego: Wydział Filologiczny, Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych, Instytut Filozofii.
– Ta przeprowadzka jest już przesądzona i wkrótce będziemy mogli zdradzić więcej szczegółów dotyczących kolejnych inwestycji w kampusie. Jedno jest pewne: możemy już szukać nowych właścicieli dla obiektów, z których wyprowadzą się nasi humaniści. Oba są świetnie położone, dlatego liczę na zainteresowanie inwestorów – mówi prof. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku.
I dodaje, że władze uczelni liczą na taki model sprzedaży, w jakim kilka lat temu udało się sprzedać budynek przy ul. Akademickiej: transakcja już teraz, wydanie nieruchomości nowym właścicielom – w połowie 2026 roku, czyli po przeprowadzce wydziałów i instytutów humanistycznych do kampusu.
Największą ze sprzedawanych nieruchomości jest dawna siedziba KW PZPR przy obecnym Placu NZS, u zbiegu ulic Kalinowskiego i Liniarskiego. Powierzchnia działek, na których się znajduje, to łącznie 0,4820 ha. Powierzchnia użytkowa budynku dydaktycznego to 5654 m2. Ten charakterystyczny trzykondygnacyjny gmach, z kolumnowym portykiem, sąsiaduje z Parkiem Centralnym. Niedaleko znajduje się m.in. Białostocki Teatr Lalek i cerkiew katedralna św. Mikołaja.
Nieruchomość przy ul. Liniarskiego 3 oddalona jest od niego o ok. 50 m. Na działce o powierzchni 0,1056 ha zlokalizowany jest budynek dydaktyczny o powierzchni użytkowej 1597m2. Ten gmach sąsiaduje m.in. z jednym z białostockich hoteli.
Trzecim wystawionym na sprzedaż obiektem jest położony malowniczo nad Jeziorem Szóstak Dom Pracy Twórczej w Szczecinowie (gmina Stare Juchy, powiat ełcki, woj. warmińsko-mazurskie). Na działce o powierzchni 1,7900 ha znajduje się tam trzykondygnacyjny budynek, wykorzystywany na konferencje, szkolenia, pobyty rekreacyjne, a także zabudowania gospodarcze. Ten obiekt będzie wydany nabywcy bezpośrednio po sprzedaży.
– W przypadku nieruchomości położonych w Białymstoku ogłoszony przez nas przetarg będzie przebiegał w trzech etapach. Chętnych, którzy złożą najlepsze cenowo oferty, zaprosimy do negocjacji. Ich przedmiotem będzie termin przejęcia i warunki zapłaty za kupowane działki z budynkami. Jeśli w wyniku negocjacji wyłonimy satysfakcjonujące nas oferty, parafujemy z nabywcami akty notarialne. Kolejnym krokiem będzie wystąpienie o zgodę na sprzedaż nieruchomości do Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej – informuje kanclerz uczelni Tomasz Zalewski.
Taka zgodna będzie też potrzebna w przypadku nieruchomości w Szczecinowie. (mt)