Szlachetna Paczka to społeczny projekt o wymiarze ogólnopolskim, organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. Głównym celem jest nie tylko materialna, ale też mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.
– Szlachetna Paczka to nie jest tylko wręczanie paczek. To jest tak naprawdę szeroko rozumiane niesienie pomocy tym rodzinom, które tego potrzebują. Często słyszymy o takich sytuacjach, że ktoś z dnia na dzień traci wszystko, co do tej pory miał – rodzinę, pracę. Szlachetna paczka to jest tak naprawdę inicjatywa, która ma pomóc tym ludziom wyjść z tej biedy, w której utknęli i pokazać im, że jest jakaś inna droga, że ten czas się nie zatrzymał tylko idzie do przodu, że trzeba działać – mówi Paulina Grygorczuk ze Szlachetniej Paczki.
Zasadą działania Szlachetnej Paczki jest tzw. mądra pomoc, która będzie dla potrzebujących rodzin narzędziem do tego, by były w stanie zacząć samodzielnie rozwiązywać swoje problemy.
– My chcemy dać ludziom „mental” wędkarza, nie rybę, nie wędkę. My wchodzimy do nich nie po to, żeby dać im paczki. Robimy to, by był to dla nich impuls do zmiany swojego życia – dodaje Noemi Siewko ze Szlachetniej Paczki.
By nieść pomoc w woj. podlaskim musi się zebrać zespół Szlachetnej Paczki. Z obecną liczbą wolontariuszy Szlachetna Paczka może dotrzeć jedynie do 242 rodzin z województwa podlaskiego, to o 292 mniej niż w poprzednim roku, a liczba potrzebujących rośnie.
– Tych rodzin, które potrzebują naszej pomocy jest bardzo dużo, a rąk, których my potrzebujemy jest niestety jeszcze za mało. Każdy może zostać wolontariuszem naszej akcji. Wystarczy, że jest to osoba, która lubi ludzi, która lubi nieść pomoc i czuje ogromną satysfakcję z tego, że tę pomoc przekazała – dodaje Paulina Grygorczuk.
– Do Szlachetnej Paczki zapraszamy osoby od 18 roku życia, które mogą być samodzielnym wolontariuszem, jak i osoby od 16 lat, które mogą być wolontariuszem wspomagającym – wyjaśnia Noemi Siewko.
Chętni mogą się zgłaszać przez stronę akcji – superw.pl. (mt)