
Galeria Kultury Żydowskiej powstała w sierpniu tego roku. – Liczyliśmy, że robiąc porządki znajdziemy pozostałości po Bożnicy Cytronów – przyznaje
. – Wywożąc ogromne ilości śmieci, a część z nich pochodziła jeszcze z lat 70. ub.wieku, natrafiliśmy na wspaniałe płyty dekoracyjne, kasetony, które dawniej zdobiły sufit bożnicy. Płyt jest kilka, są wykonane ze sklejki, o wymiarach 65×65 cm. Są przepięknie malowane techniką mazerunku (tanie drewno jest tak pomalowane, że imituje drewno bardzo kosztowne). Część z nich przedstawia rozety, inne – gwiazdę Dawida.Płyty zostaną odczyszczone, poddane konserwacji. – Może uda się je wyprostować. Za jakiś czas będą częścią wystawy stałej – zapewnia Marta Pietruszko.
Prace porządkowe na strychu dawnej bożnicy wciąż trwają. – Ponadto znaleźliśmy puszkę na cedakę (ofiarę) i mnóstwo hebrajskich druków (m.in. fragment talmudu) – dodaje Marta Pietruszko. Wśród znalezisk są również dwa dziecięce ubranka, bielizna damska, fotografia pary 40-latków z okresu ok. 1914-1924.
Synagoga Cytronów w Białymstoku została zbudowana w latach 1936–1939. Od 1945 roku do końca lat 60. była główną synagogą białostockich Żydów. Od 1993 roku znajduje się w niej Galeria im. Sleńdzińskich. (at)
- Fot. A. Topczewska
- Fot. A. Topczewska
- Fot. A. Topczewska
- Fot. A. Topczewska
- Fot. A. Topczewska