Blisko pięćdziesięcioro pierwszych absolwentów Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej opuściło mury szkoły. Podczas uroczystej gali uczniowie odebrali świadectwa oraz puchary. Były podziękowania i chwile wzruszenia.
– Pierwsi w szkole, pierwsi na Politechnice, pierwsi w regionie absolwenci Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej – tego wyjątkowego tytułu nikt Wam nie odbierze. Daliście się poznać jako grupa zdolnych młodych osób, o szerokich zainteresowaniach, talentach i pasjach. Trudno wymienić wszystkie Wasze osiągnięcia, których dokonaliście podczas trzech lat nauki w Liceum – a są imponujące. Już dziś ponad 20 uczniów zdobyło indeksy na studia dzięki udziałowi w konkursach, podobna liczba otrzymała stypendia Prezydenta Miasta Białegostoku, 4 uczniów to laureaci stypendiów artystycznych przyznanych przez Marszałka Województwa Podlaskiego, dwóch to stypendyści Prezesa Rady Ministrów. Uczniowie LOPB są także w gronie stypendystów programu „Odkrywcy Diamentów” – z dumą podkreślał Prorektor ds. Nauki Politechniki Białostockiej prof. dr hab. inż. Andrzej Sikorski. – Braliście też udział w różnych akcjach organizowanych przez uczelnię oraz przez Was samych. Szczególnie w pamięci pozostały mi akcje charytatywne, które przeprowadzaliście wspólnie z rodzicami. Bo dobre serce, to jeden z atrybutów dobrego człowieka – dodał prof. Sikorski i złożył maturzystom życzenia powodzenia na majowych egzaminach.
-Ta uroczystość przypomina mi wyjazd dziecka z domu, kiedy rodzice przestrzegają je: uważaj na siebie, bądź ostrożny, ostrożna. A wtedy odpowiadacie: przecież jestem dorosły! – zwracał się do absolwentów dyrektor LOPB Józef Klim. Przypomniał, że dorosłość wiąże się z wolnością oraz odpowiedzialnością. Prosił też, żeby w przyszłości nie tracić kontaktu ze szkołą. – Pozwólcie, że będziemy obserwować Wasze losy i zapraszać do współpracy nad tworzeniem Złotej Księgi Absolwentów Liceum.
Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej zostało utworzone w 2016 roku i korzysta zarówno z laboratoriów, jak i sal dydaktycznych uczelni. W edukację młodzieży zaangażowani są również nauczyciele akademiccy. Nabór do szkoły rozpocznie się w połowie maja. (ea/mc)