Dzień Statystyki Polskiej to święto obchodzone corocznie 9 marca, a ustanowione przez Komitet Statystyki i Ekonometrii Polskiej Akademii Nauk w 2008 roku.
– Statystyka jest bardzo ważna dla każdego z nas, bo zbierając dane o społeczeństwie, jesteśmy w stanie opowiedzieć, jak wygląda kondycja finansowa społeczeństwa, czy też prognozować, jak będzie wyglądać nasza przyszłość. A statystyka polska jest w bardzo dobrej kondycji – podkreśla prof. Ewa Roszkowska.
Podczas seminarium można było zapoznać się z zasobami statystyki polskiej, uczestniczyć w warsztatach nabywając praktyczne umiejętności korzystania z Banku Danych Lokalnych oraz Portalu Geostatystycznego, czy poznać jedną z najbardziej znanych, metodę porządkowania liniowego Hellwiga. Wykłady poświęcone były wykorzystaniu danych w badaniach naukowych w takich obszarach jak finanse jednostek samorządu terytorialnego czy medycyna i nauki o zdrowiu. Zaprezentowane też zostały wybrane narzędzia pomocne do analizy danych, a studenci białostockich uczelni wyższych pokazali użyteczność statystyki w praktyce prezentując wyniki badań własnych.
Jeden z projektów przedstawiła, Marta Moroz, studentka biostatystyki UMB. – Projekt powstał we współpracy z kolegami z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku, a tematem była świadomość ekologiczna wśród studentów z podziałem na płeć. Z badań wynika że kobiety bardziej dbają o ekologię – mówi Mata Moroz.
W seminarium uczestniczyli też studenci I roku informatyki i ekonometrii na Wydziale Informatyki PB, Piotr Kapliński i Ethan Hattingh. – Statystyka w jest w kręgu naszych zainteresowań, studiując informatykę zajmujemy się też pomiarami zjawisk ekonomicznych i związanych ze statystyką. Uczestnictwo w seminarium przyda się w przyszłej pracy.
Seminarium zorganizowali: Politechnika Białostocka, Wydział Informatyki, Urząd Statystyczny w Białymstoku, Polskie Towarzystwo Statystyczne Oddział w Białymstoku pod Patronatem Honorowym Komitetu Statystyki i Ekonometrii PAN. (at)