
Czy Białystok to dobre miejsce do życia dla młodych ludzi? Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski przekonuje, że tak – i pokazuje konkretne argumenty: nowe inwestycje, rozwój uczelni, wsparcie dla start-upów. W pierwszej audycji z cyklu „Białystok – miasto młodych” mówił też o deregulacjach, które mogą ułatwić życie przedsiębiorcom i samorządom.
Gościem nowej audycji Radia AKADERA, „Białystok – miasto młodych”, był dr hab. Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. Rozmowa dotyczyła przyszłości młodych ludzi w mieście i regionie – edukacji, pracy, inwestycji, a także uproszczeń prawnych, które mają przyspieszyć rozwój.
– Mamy procesy depopulacyjne. Młodych ludzi jest coraz mniej, a my musimy o nich zawalczyć. Najpierw o studenta, a potem – o pracownika i mieszkańca – mówi prezydent Białegostoku. Właśnie temu ma służyć kampania „Zostaję w Białymstoku. Zostaję w Podlaskiem”, której miasto jest partnerem strategicznym.
Zdaniem Tadeusza Truskolaskiego, Białystok ma dziś wiele do zaoferowania. To m.in. uczelnie współpracujące z miastem, strefa ekonomiczna z tysiącami miejsc pracy oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny wspierający innowacyjne firmy.
– W ciągu ostatnich 20 lat, głównie dzięki funduszom unijnym, zainwestowaliśmy w miasto około 3 miliardów euro – podkreśla prezydent. – Powstała nowoczesna infrastruktura i miejsca pracy. Ale nie wszyscy o tym wiedzą, dlatego musimy o tym głośno mówić.
Aquapark, hala, lotnisko – co dalej?
Młodych interesują też konkretne inwestycje – i o to również zapytał prowadzący audycję. Wśród planów, które mają szansę zostać zrealizowane jeszcze w tej kadencji, są m.in. aquapark, hala widowiskowo-sportowa i udrożnienie pasa startowego na Krywlanach.
– Aquapark ma być gotowy w 2028 roku – zapowiada Truskolaski z uśmiechem. – Mamy już listę projektantów. Prace trwają.
Miasto ma też pozwolenie na budowę hali sportowej i zamierza w tym roku złożyć wniosek o dofinansowanie. W sprawie lotniska trwają rozmowy z marszałkiem województwa i Polskimi Portami Lotniczymi. Kluczowa jest tu ponowna inwentaryzacja zieleni i decyzje środowiskowe.
Prezydent zapowiedział też budowę nowoczesnego ośrodka sportowego na osiedlu Zawady. Ma to być miejsce dla każdego: z boiskiem do piłki nożnej, polem do gry w golfa, kortami do padla i domkiem klubowym.
Deregulacje – łatwiejsze życie dla samorządów i firm
Podczas rozmowy poruszono również temat pracy Tadeusza Truskolaskiego w zespole ds. deregulacji powołanym przez Rafała Brzoskę. Celem grupy ekspertów jest uproszczenie przepisów, które dziś często blokują działania samorządów i rozwój firm.
– Już teraz zapadły pierwsze decyzje. Wprowadzamy zasadę milczącej zgody – mówi prezydent. – Jeśli urząd nie załatwi sprawy w terminie, będzie to traktowane jako zgoda na dalsze procedowanie.
Inna ważna zmiana dotyczy nieumyślnych błędów w dokumentach, które dotąd mogły prowadzić do kar. – Jeśli ktoś się pomyli w cyferkach, nie będzie to już uznawane za przestępstwo skarbowe – wyjaśnia Truskolaski. – Chodzi o to, by państwo było przyjazne, a nie opresyjne.
– Zostańmy tutaj, budujmy to miasto dla przyszłych pokoleń – tymi słowami prezydent Białegostoku zakończył rozmowę.
Audycja „Białystok – miasto młodych” będzie emitowana co dwa tygodnie, we wtorki o 10:15 w Radiu AKADERA. (AJ)
Posłuchaj rozmowy z Tadeuszem Truskolaskim w audycji „Białystok – miasto młodych”.
Odtwarzacz plików dźwiękowych