Czarne rzeczy Szymon EsDwa Kubas
Czarnym niewolnikom odebrano wszystko – język, religie, imiona, tożsamość. Jedyna spuścizna jakiej wyplenić się nie dało to muzyka.
To groove, który przeniesiony przez pokolenia tętni, bębni, stuka, płynie, jest z nami na codzień i nikt i nic już go z tego świata nie wymarze. Przynajmniej dopóki istnieje gatunek ludzki. Bo bez czarnej muzyki nie ma mowy o czymś takim jak muzyka współczesna którą znamy.
Od work songów przez blues po nowoczesne brzmienia, ale przede wszystkim – groove’iasty funk, jazz, soul i hip hop – EsDwa przezentuje wykopane przez siebie perełki – zarówno ze starych, trzeszczących wosków, jak i z zakątków serwisów streamingowych.
Zresztą znacie go, robi to na podlaskim poletku już od dwudziestu lat.
Fot. Maciej Giedrojć-Juraha
Dobry poranek z Radiem Akadera Michał Czarnecki
Codzienna, poranna próba połączenia tego, co się musi z tym, co wolno.
Odnotowuje się liczne triumfy tego, co wolno.
Dobry Poranek w Akaderze – to nocny marek i ranny ptaszek w jednym, czyli ranny marek.
Trudno doszukać się dystansu między nim a słuchaczami. Zdarza mu się być poważnym, ale jakim kosztem?!
Dobry Poranek przemyca i miesza elementy komedii z miłością do muzyki i Białegostoku.
Codziennie przeglądamy prasę, sieć, omawiamy sprawy ludzi młodych, czyli wszystkich słuchaczy Akadery!
Drogowskaz Jerzy Krupicki
Jerzy Krupicki z samego rana z Michałem Czarneckim rozprawiają się z korkami na białostockich ulicach, ale także debatują o przepisach drogowych, rozmawiają o motoryzacji i komentują zastany stan rzeczy, nie tylko na ulicach.
Popołudniami robi to samo. Taka Jurka natura 🙂
Posłuchajcie, nawet jeśli nie poruszacie się autem. Jeśli poruszacie się autobusem, rowerem, hulajnogą, na rolkach, sankach albo piechotą. A nawet jeśli siedzicie wygodnie w domach! Drogowskaz jest dla wszystkich.
HOT 87,7 FM Mariusz Rodzik – DJ Fejm
„HOT87,7FM” to program, który wystartował na początku 2014 roku.
Od tamtej pory, co wtorek od 18:00 do 20:00, można posłuchać w nim specjalnie wyselekcjonowanej muzyki, z pogranicza rap/hip hop/rnb/soul/funk i pokrewnych gatunków.
Każda audycja ma swój temat przewodni. Oprócz starannie dobranej muzyki, zawsze znaleźć tam można garść informacji i ciekawostek na temat kultury hip hop w Polsce i na świecie.
W programach pojawiają się ciekawi goście związani ze wspomnianym nurtem muzycznym.
Zdarzają się także wykonania wokalne na żywo.
Współprowadzącym jest Maxim – białostocki raper.
Fot. Maciej Giedrojć-Juraha
Huta Zwierzyniecka 4 Sebastian Semi Michałowski
Dziennikarz, wydawca, zastępca redaktora naczelnego (były). Czyli ponad pół życia w mediach. Ale jeszcze dłużej – fan metalu. Od czasu, gdy trafiła go błyskawica z okładki „Ride the Lightning” niegdyś genialnego zespołu na M. Miłośnik niezależnych wytwórni płytowych, fanzine’ów i eksploracji obmierzłych czeluści undergroundu. Hołduje zasadzie – także w odniesieniu do książek – „Zbieram nośniki, a nie – pliki”. Odpowiedzialny za dostawy do „Huty Zwierzyniecka 4” dźwięków surowych, złych i okrutnych, ale w domowej jaskini nie stroni od klasyki rocka gotyckiego, ekstremalnej muzyki elektronicznej i zespołu brutalnych doświadczeń. Masochista – interesuje się polityką.
W każdą środę od 21:00. Powtórka w piątek, od 21:00.
Koncertowe Radio Akadera Konrad Sikora
Kultywator Magdalena Juchnowicz
Kultywator
kultywuje
kult
kultowej
muzyki.
I wszystko jest do góry nogami. Słuchacze przejmują stery, a wszechświat ponownie ogarnia chaos.
W gorączce sobotniej nocy, zobaczyć można, jak przez mgłę siwego dymu w starym barze, idoli sprzed lat. Młodzi zaś, już w świetle LEDowych reflektorów, dorównać próbują starej gwardii. Czasem im się udaje, ale… to niełatwe, bo jak mawia Mick Jagger „Rock and roll konserwuje”. Bawmy się! I świętujmy dzień.
Lekko przed zmrockiem Konrad Sikora
Lekko przed zmRockiem… świat wypełniony jest, przede wszystkim, różnymi odcieniami rocka i metalu.
Niekoniecznie będzie lekko, ale koniecznie wyjątkowo.
Konrad Sikora udowadnia, że gatunek nie ma znaczenia, a liczy się, przede wszystkim, dobra muzyka.
Czwartkowy wieczór, to jedyne takie miejsce w eterze, gdzie tulą się do siebie fanatycy metali ciężkich i admiratorzy muzycznych szeptów międzygwiezdnych przestrzeni. To z pozoru znana przestrzeń, za każdym razem odsłaniająca przed odkrywcami, swoje nowe, nieznane, mroczne i całkiem jasne zakamarki.
Fot. Maciej Giedrojć-Juraha
Liskowe Przyśpiewki Marcin Dębko
Lista przebojów Kultowej Akadery Konrad Sikora
Moja nuta w Radiu Akadera Jakub Korotkich Andrzej Różanowski
„Moja nuta w Radiu AKADERA” – jeśli chcesz usłyszeć swoje ulubione kawałki, napisz o tym na naszym FB, wyślij mail z tematem Moja nuta lub przyślij mp3 z nagraną własnym głosem zapowiedzią i listą piosenek pod adres: mojanuta@akadera.bialystok.pl
Popłyniemy wspólnie na wieczornej fali z Radiem AKADERA. A jeśli nie chce Ci się pisać lub nagrywać, to przyjdź do nas, wcześniej zadzwoń 85 746 99 99 i powiedz, że masz sprawę. Swoje nuty zapowiesz na żywo.
Środa, 19:00 – 21:00 i w co drugi wtorek 20:00 – 21:00
Na granicy cienia Krzysztof Sadowski
Audycja muzyczna, której początki sięgają roku 1988, kiedy to powstał cykl programów „Nie tylko rock”, tworzony przez różnych autorów, a prezentujący bardzo różną muzykę: od punka i death metalu po muzykę filmową i poezję śpiewaną.
W tamtym czasie „na granicy cienia” gościła głównie muzyka gotycka i elektroniczna. Inspiracją do takiego tytułu był pewien mroczny francuski film… a może też po części amerykański serial grozy…
Teraz pojawia się tu głównie muzyka rockowa, w różnych odcieniach: hard- i art-, ale też mroczna, niesamowita i depresyjna. Taka, którą wielu zna i pamięta, ale też taka, o której nikt nie słyszał.
Muzyka przez duże M.
Do słuchania z otwartym umysłem i sercem.
Czasem wymagająca odwagi… Na antenie w co drugą środę po 18:00.
Opowiem Ci historię Krzysztof Sadowski
Historię mieszkańca Białegostoku, który spieszył się do zakładu pracy na drugą zmianę, gdy do miasta wjeżdżał Piłsudski. Historię młodej mieszczki, która już przed pierwszą wojną, miała w domu elektryczność. Serca złamanego linią torów, po których jechały pociągi wywożące stąd ludzi na Sybir. Wybitnego chłopca, który sam wymyślił zupełnie nowy język. To będą historie, które dziś tworzą tło wielkich wydarzeń, ale dla których wtedy, te wielkie wydarzenia były jedynie tłem.
Petrosa Psyllosa Potyczki z AI Petros Psyllos
Pierwszy raz w Polsce, na radiowej antenie, AI rozmawiać będzie z człowiekiem o niezwykłym świecie Sztucznej Inteligencji. „Petrosa Psyllosa potyczki z AI” – to nowy cykl audycji w Radiu AKADERA, w którym Krzemek, czyli AI rozmawia z naszym redakcyjnym kolegą Petrosem Psyllosem o fascynującym świecie Sztucznej Inteligencji, jej obecnym i przyszłym wpływie na nas. Czy AI zawładnie życiem człowieka, zastąpi go w różnych działaniach, stanie się bardziej skuteczna, a może sprawi, że człowiek nie będzie musiał pracować, myśleć i stanie się tylko narzędziem sterowanym przez AI.
To niezwykłe dylematy, o których dyskutują już zwolennicy i twórcy AI, ale także etycy, prawnicy, inżynierowie, lekarze, psychologowie, filozofowie zadając pytania, w którym kierunku powinien iść rozwój AI żeby „nowy twór” nie wymknął się spod kontroli człowieka, bo skutki tego mogą być katastrofalne dla ludzkości.
W każdy czwartek od 17:00, powtórki w niedziele od 11:00.
Płyty z górnej półki Adam Musiuk
Na co dzień wykładowca Politechniki Białostockiej. Prywatnie – audiofil. Ma kolekcję nieprzeciętnych, wykonanych ze złota płyt z najwyższej półki. Na każde nasze spotkanie przynosi także coś zza wschodniej granicy. Audycja dla ludzi słyszących inaczej. Adam Musiuk – zapraszam w co drugi poniedziałek do Radia Akadera od dwudziestej na wyjątkowe brzmienie płyt z górnej półki.
Pomiędzy dźwiękami Piotr Ignatowicz
W każdą sobotę po 16:00 możemy się spotkać „Pomiędzy Dźwiękami”. Będziemy wspólnie wyciskać esencję uczuć i znaczeń, kryjących się w rockowych perełkach, a czasem po prostu przywalimy z grubej rury…
Sobota 16:00 -17:00, powtórka w niedzielę 10:00 – 11:00.
Fot. Maciej Giedrojć-Juraha
Projektowanie kariery Hanna Porzuczek
Punkt wrzenia Piotr Doliński Sławosz Piecka Szymon EsDwa Kubas
Punkt Wrzenia – to gorący wiatr Sirocco, który porwie was silnym, ale też nierzadko, suchym poczuciem humoru.
Punkt Wrzenia – to fala tsunami, która zmywa cukierkowy obraz rzeczywistości i odziera z konwenansów, pokazując gołą… prawdę.
Punkt Wrzenia – to wulkan Etna, który drzemie sześć dni, a wybucha raz w tygodniu feerią barwnych komentarzy, potokiem surrealistycznych skojarzeń i obłokiem absurdu.
Punkt Wrzenia – to przyjaciel, który rozumie twoje codzienne frustracje i lęki, dzięki któremu poczujesz że nie jesteś jedynym czubkiem na tym świecie.
Wreszcie Punkt Wrzenia to matka, która przytuli i powie: „mięsko zjedz, a ziemniaczki możesz zostawić”.
Punkt Wrzenia – w każdy wtorek o 21.00. Zapraszają: Sławosz Piecka, Piotr Doliński i Szymon EsDwa Kubas.
Ro(c)k z Radiem Akadera Krzysztof Sadowski Hanna Porzuczek
Pasmo programowe pomagające słuchaczom bezboleśnie przetrwać dzień pracy. Czyni to głównie za pomocą muzyki (choć nie tylko rockandrollowej), ciekawych audycji, zajmujących gości, interesujących wiadomości (nie tylko z muzycznego podwórka) oraz zaangażowania gospodarza programu.
Sobota muzyką malowana Olga Wyszkowska
Autorska selekcja muzyczna Olgi Wyszkowskiej.
Muzyka, która wprowadza w dobry nastrój, świat marzeń i melancholii.
Podróżowanie jeszcze się nie skończyło.
Wybierzemy się w wyprawę dookoła świata w poszukiwaniu najciekawszych utworów które zachwycają i wprowadzają w dobry nastrój.
W programie znajdzie się dużo muzyki funkowej, instrumentalnej oraz pięknych ballad.
Przeniesiemy się także do lat 60tych a nawet i wcześniej.
STĄD Szymon EsDwa Kubas
Nie chodzi o lokalny patriotyzm. Nie chodzi też o to, że nie możemy stąd wyjechać. Możemy się stąd zabrać, ale nie da się zabrać z nas tego miejsca. Bo my tutejsi. Możemy się stąd zabrać, ale nie da się zabrać z nas tego miejsca. To nie tak, że natychmiast uschniemy z tęsknoty, ale obrazy i dźwięki będą grać nam pod skórą już do końca naszego świata. Dźwięki STĄD. Z lokalnej ulicy, podwórka, sceny. Dźwięki gitar, bitmaszyn, bębnów – nie ważne czy akustyczne, czy syntezowane. Ważne, że STĄD.
Sprawdźmy kto i co tu gra, grał i grać będzie. Sprawdźmy kto śpiewa. Kto rapuje. Kto nuci. Kto gada. Co ma do powiedzenia i jakie są jego inspiracje ze świata, z zewnątrz, bo to też później rezonuje lokalnie.
STĄD. Podlaska scena muzyczna.
Co drugi poniedziałek, godzina 20:00. Zapraszam, Szymon EsDwa Kubas
Fot. Maciej Giedrojć-Juraha
Za siedmioma nutami Dominik Lubowicki
Żaba z bagna, czyli punk w Radiu Akadera Jacek Żędzian
Z punk rockiem zetknął się jeszcze na przełomie lat 70/80. W latach 1988-2002 basista kilku punk rockowych zespołów, od 1990 r. organizator koncertów punkowych i wydawca zinea „Prowincjal Underground” (1991-1994), a od 2010 roku organizator festiwalu Rock na Bagnie.
W audycji „Żaba z Bagna, czyli punk w Radiu AKADERA” będę prezentował cały przekrój muzyki punkowej i jej pochodnych, gdyż wbrew pozorom, jest to muzyka bardzo różnorodna. Zajrzymy też czasem na nasze punkowe lokalne podwórko, opowiem o historii i korzeniach punk rocka oraz tym, co nowego słychać w Rock na Bagnie.
W każdy piątek od 18:00, powtórka w sobotę od 15:00.
Fot. Maciej Giedrojć-Juraha