O środki mogą się starać zdolni i ambitni uczniowie, którzy od października rozpoczną studia stacjonarne na polskich uczelniach publicznych.
– Stypendium Pomostowe mogą otrzymać tegoroczni maturzyści, przyjęci na I rok studiów I stopnia lub jednolitych magisterskich, realizowanych w trybie dziennym. Kandydaci, oprócz osiągania dobrych wyników w nauce, muszą pochodzić z miejscowości do 20 tys. mieszkańców, a także powinni pochodzić z rodzin, których miesięczny dochód na osobę nie przekracza 2443 złotych brutto. Powyższe wymagania muszą być spełnione łącznie – mówi Karolina Biel z Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości, która zarządza programem Stypendiów Pomostowych.
Oprócz tych warunków kandydat powinien spełniać także jedno z następujących kryteriów: pochodzić z rodziny, w której przynajmniej jeden z rodziców, lub opiekunów prawnych pracował w PGR; być finalistą(tką) olimpiady przedmiotowej w szkole średniej; pochodzić z rodziny wielodzietnej lub być wychowankiem(ką) rodziny zastępczej bądź państwowego domu dziecka; posiadać rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej biorącej udział w programie.
Program Stypendiów Pomostowych zainicjowano w 2002 roku przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Od tamtego czasu zarządza nim Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości.
– Od ponad 20 lat działamy na rzecz zmniejszania nierówności w dostępie do wyższej edukacji młodzieży z obszarów wiejskich i małych gmin – dodaje Biel.
O stypendia można aplikować na stronie www.stypendia-pomostowe.pl. Rekrutacja do programu potrwa do 18 sierpnia.
Uczestnicy programu wykazujące dobre wyniki w nauce podczas I roku mogą skorzystać ze stypendiów: na kolejne lata nauki, ze stypendiów językowych, stypendiów na studia i staże zagraniczne oraz mogą brać udział w warsztatach rozwijających ich kompetencje. (mt)
O szczegółach opowiada Karolina Biel z Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości: