Obiekt, w którym znajdowało się przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją m.in. sukna i kołder, zachował się w niemal niezmienionym stanie, co świadczy o jego autentyczności.
– Jest to zabytek, który ma wartości absolutnie wyjątkowe – mówi prof. Małgorzata Dajnowicz, Wojewódzka Konserwator Zabytków. – Świadczy o rozwoju miasta, włókiennictwa i przedsiębiorczości. Posiada wartości historyczne i artystyczne. Bryła budynku jest bardzo dobrze zachowana, więc postanowiłam o objęciu go ochroną konserwatorską.
Nad dwoma kolejnymi budynkami trwają prace mające na celu wpisanie ich do ewidencji. Jeden z nich to Dwór Herbstów przy ulicy Nowowarszawskiej, w którym ma powstać ośrodek dla dorosłych osób z autyzmem.
– Budynek ten uległ znaczącej degradacji, ta tkanka drewniana jest mocno zużyta, aczkolwiek rodzina Herbstów jest wyjątkowa, wpisana w rozwój Białegostoku, w związku z tym w tej chwili zastanawiamy się nad formą ochrony tego obiektu. Natomiast w budynku Jurowiecka 60 cechą charakterystyczną jest kształt tego obiektu, czyli dobrze zachowana bryła, oraz tkanka, z której został sporządzony, czyli cegła – uzupełnia prof. Małgorzata Dajnowicz.
Budynek przy ulicy Jurowieckiej 60 ma być objęty ochroną konserwatorską, niedawno przeszedł remont i aktualnie znajduje się w nim hotel. (hk)