Projekt „Przystanki z historią” to wystawy umieszczone na przystankach BKM, na których prezentowana jest historia mało znanych miejsc w naszym mieście. W środę odsłonięto ostatni z zaplanowanych przystanków. Oczekując na autobus na przystanku Mickiewicza/Miłosza można zapoznać się dziejami fabryki włókienniczej „Nowik i Synowie”. Główny budynek został zlikwidowany, ale pozostałości po tym dużym kompleksie fabrycznym można jeszcze obejrzeć.
– To ostatnia odsłona projektu, który przez ponad pół roku był realizowany. To przystanek wybrany przez mieszkańców Białegostoku – mówi inicjator projektu, radny Marek Tyszkiewicz.
Białostoczanie wybrali w internetowym głosowaniu tę lokalizację, drugą był nieistniejący już staw w parku pałacowym Branickich, przy ul. Mickiewicza. – Tu, gdzie znajduje się Galeria Biała, w połowie XIX wieku powstała fabryka Nowika, gdzie produkowano sukno i kapelusze. Po wojnie zakład został upaństwowiony i do lat 90. był znany, jako fabryka Sierżana – wyjaśnia Joanna Szmidt-Bura z Galerii im. Sleńdzińskich.
Marek Tyszkiewicz zapowiada kolejny projekt realizowany jesienią wraz z Galerią im. Sleńdzińskich. Ma on dotyczyć Wilna.
Akcja „Przystanki historyczne” została zapoczątkowana z inicjatywy radnych Białegostoku z Koalicji Obywatelskiej. Realizowana była we współpracy z Galerią im. Sleńdzińskich oraz Białostocką Komunikacją Miejską. Według Marka Tyszkiewicza, przypomina historyczne miejsca w Białymstoku, które były, a których już nie będzie.
W oczekiwaniu na autobus można poznać historię Białegostoku. Na miejskich przystankach pojawiły się tablice z informacjami o przeszłości miejsc znajdujących się w pobliżu. Pierwsza tablica historyczna pojawiła się na przystanku przy ulicy Legionowej, położonym w pobliżu Rynku Siennego. Są na niej archiwalne ujęcia tego miejsca z lat 1915-1919 oraz z lat 70. ubiegłego wieku. Drugi przystanek pod nazwą „Kino Pokój” znajduje się przy ul. Lipowej. Trzeci zaś zlokalizowany jest przy wiacie autobusowej 11. Listopada/Szpital i nawiązuje do historii Białegostoku z końca XIX wieku.
Natomiast w maju odsłonięto na przystanku przy ul. Kalinowskiego (od strony parku) tablicę poświęconą dawnej dzielnicy Chanajki, a na przystanku Bema/Wyszyńskiego (nieopodal budynku ZUS) tablicę informującą o dawnym targowisku miejskim przy Bema. Dwa nowe przystanki historyczne w Białymstoku.
(at)