– Kontynuujemy projekt sieci przystanków historycznych w Białymstoku – mówi radny Marek Tyszkiewicz.
Akcja pod hasłem „Przystanki historyczne” została zapoczątkowana z inicjatywy radnych Białegostoku z Koalicji Obywatelskiej. Realizowana jest we współpracy z Galerią Sleńdzińskich oraz Białostocką Komunikacją Miejską.
W oczekiwaniu na autobus można poznać historię Białegostoku. Na miejskich przystankach pojawiają się tablice z informacjami o przeszłości miejsc znajdujących się w pobliżu.
Pierwsza tablica historyczna pojawiła się na przystanku przy ulicy Legionowej, położonym w pobliżu Rynku Siennego. Są na niej archiwalne ujęcia tego miejsca z lat 1915-1919 oraz z lat 70. ubiegłego wieku.
– Dzisiaj otwieramy kolejny, pod nazwą „Kino Pokój”. To nie tylko historia tego kina, ale historia kinematografii. Białostoczanom przybliżamy historię ówczesnego kina „Modern”. Jest też notka i zdjęcie aktorki Nory Ney, która bywała tu w tym miejscu, na pokazach filmowych. I tego można się dowiedzieć nie tylko czekając na autobus – dodaje Marek Tyszkiewicz.
– W kamienicy u zbiegu ulic Lipowej i Nowy Świat w 1909 roku powstało pierwsze w Białymstoku elektro – kino – teatr „Modern”. W czasie okupacji działało w tym budynku niemieckie kino „Capitol”. Po wojnie, w czasie odbudowy, na gruzach zaprojektowano nowe kino. Władze nadały mu nazwę „Pokój”. Kino to stało się centrum życia kulturalnego w mieście – opowiada Joanna Schmidt z Galerii Slendzińskich.
Kiedy powstanie kolejny przystanek historyczny?
– W planach jest 6 przystanków. W miarę kiedy zdobywamy informacje historyczne i zdjęcia, otwieramy następne. Za miesiąc okaże się, które to kolejne miejsce – zdradza Tyszkiewicz. (at)
Tu przeczytaj też: „Przystanki historii” – pomysł radnych na upowszechnianie wiedzy na temat Białegostoku.