14 osób związanych z tańcem, literaturą, folklorem czy muzyką otrzymały doroczne nagrody marszałka województwa podlaskiego. Jest to jeden z najstarszych konkursów prowadzonych w regionie.
Podczas uroczystości, marszałek Łukasz Prokorym, podziękował artystom za ich dorobek.
– To co robicie ma niezwykle ważny wpływ, aby ta nasza przeszłość, budowana w waszych różnych projektach w teraźniejszości, była pokazywana w przyszłości, aby to nasze dziedzictwo, ta nasza kultura nigdy nie przestała istnieć, a była coraz bardziej promowana – mówił Łukasz Prokorym.
Jacek Piorunek odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za obszar kultury podkreślił, że to wybitne postaci w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. – Komisja, która obradowała w Departamencie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która składała się nie tylko z urzędników, ale też z ludzi kultury, starała się wybierać osoby nie tylko ze stolicy województwa, ale też z całego naszego regionu. Czasami te osoby muszą więcej pracy włożyć w kulturę i trochę mają mniej pomocy niż mieszkańcy stolicy województwa.
Każdy z laureatów otrzyma po 10 tys. zł. (hk)
Lista laureatów Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za sezon artystyczny 2023/2024:
- Teresa Adamowska – za całokształt osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury (Łomża)
- Elżbieta Bilmin – za całokształt działalności artystycznej (Bielsk Podlaski)
- Alina Dębowska-Jankiewicz – za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania dziedzictwa kulturowego
- Jędrzej Dondziło – za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury (Białystok)
- Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów – za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania dziedzictwa kulturowego (Łomża)
- Małgorzata Makowska – za całokształt osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury (Suwałki)
- Aneta Prymaka-Oniszk – za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury (Białystok)
- Magdalena Anna Sinoff – za całokształt działalności artystycznej (Łomża)
- Studio Piosenki Estradowej działające przy Hajnowskim Domu Kultury – za całokształt działalności artystycznej (Hajnówka)
- Studio Tańca „Radość” działające przy Suwalskim Ośrodku Kultury – za całokształt działalności artystycznej (Suwałki)
- Teatr „T-3” działający przy Polskim Związku Niewidomych – za całokształt działalności artystycznej (Białystok)
- Marcin Wądołowski – za całokształt osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury (Zambrów)
- Ewa Wroczyńska – za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury (Tykocin)
- Joanna Zubrycka – za całokształt działalności artystycznej (Białystok)