
Wystawa „Radykalne rodzicielstwo” w Galerii Arsenał to próba pokazania na wiele sposobów roli rodziców – jako opiekunów, ale też poprzez poruszane treści, jako osób które wprowadzają dzieci w świat dorosłych – ukrytych prawd, odpowiedzialności obywatelskiej czy umiejętności komunikacji.
Kuratorką wystawy jest Eliza Urwanowicz-Rojecka, a pośród autorów są Elżbieta Jabłońska z synem Antonim, czy Liubow Malikowa, która po półtorarocznej emigracji wróciła z małymi dziećmi do Kijowa, by tam tworzyć artystyczno-modowy kolektyw DisOrder.
– Jeżeli chodzi o narrację w ramach wystawy „Radykalnego rodzicielstwa” wydaje mi się, że pokazuje bardzo różne modele, nie tylko macierzyństwa, ale generalnie rodzicielstwa, bo są tutaj też głosy ojców – mówi Eliza Urwanowicz-Rojecka, kuratorka wystawy. Żaden z tych sposobów podejścia do rodzicielstwa nie jest w żaden sposób ani wynoszony, ani w jakiś sposób pejoratywnie oceniany. Wdaje nam się, że tutaj różnorodność w podejściu do rodzicielstwa jest obecna i powinniśmy to uszanować.
W grudniu zaplanowano oprowadzenie kuratorskie po wystawie w języku białoruskim i ukraińskim oraz warsztaty i koncert. „Radykalne rodzicielstwo” w Galerii Arsenał można oglądać do 21 stycznia 2024 roku. (jd)
Z kuratorką i twórczyniami wizualnymi rozmawiał Zjerzony kulturą Jerzy Doroszkiewicz:
- Lubov Malikowa, Galeria Arsenał, Radykalne rodzicielstwo, fot. Jerzy Doroszkiewicz.
- Galeria Arsenał, Radykalne rodzicielstwo, fot. Jerzy Doroszkiewicz
- Elżbieta Jabłońska, Galeria Arsenał, Radykalne rodzicielstwo, fot. Jerzy Doroszkiewicz
- Lubov Malikowa z córką, Galeria Arsenał, Radykalne rodzicielstwo, fot. Jerzy Doroszkiewicz
- Galeria Arsenał, Radykalne rodzicielstwo, fot. Jerzy Doroszkiewicz
- Galeria Arsenał, Radykalne rodzicielstwo, fot. Jerzy Doroszkiewicz