Projekty dotyczące infrastruktury edukacyjnej zakładają remonty w sześciu placówkach oświatowych. To ocieplenie trzech samorządowych przedszkoli (39, 46 i 78), budowa stołówki z aulą przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, remont VI LO, a także budowę nowej hali sportowej przy V LO, na co czeka cała społeczność tej szkoły.
– Jesteśmy tą szkołą, która ma ponad 700 uczniów, a ta sala, która jest obecnie kiedyś była planowana prawdopodobnie dla 250 uczniów. Myślę, że w takiej sali są co najmniej spartańskie warunki pracy dla nauczycieli wychowania fizycznego – mówi dyrektor V LO w Białymstoku, Antoni Ćwikliński.
Miasto do programu Polski Ład zgłosiło też projekt dotyczący poprawy infrastruktury turystycznej Białegostoku. Chodzi tu o przebudowę Parku Planty wraz z Bulwarami Kościałkowskiego oraz przebudowę ulicy Akademickiej. Kolejny projekt dotyczy przebudowy ulic: Liliowej, Orląt Lwowskich i Jana Zamoyskiego na osiedlu Zawady.
Władze Białegostoku starają się też o dofinansowanie, z którego mogą korzystać gminy, w których funkcjonowały PGR-y. To projekty dotyczące budowy budynku warsztatów o profilu ogrodniczym w Zespole Szkół nr 16 oraz rozbudowy układu komunikacyjnego osiedla Bagnówka.
– Mamy nadzieję, że przynajmniej duża część z tych projektów otrzyma dofinansowanie. Wierzymy, że może na wszystkie projekty, o które wnioskujemy, uda się uzyskać dofinansowanie – mówi wiceprezydent Białegostoku, Przemysław Tuchliński.
W poprzedniej edycji Polskiego Ładu władze Białegostoku złożyły 3 wnioski o dofinansowanie przebudowy ulic (na blisko 70 mln złotych). Białystok otrzymał ponad 45 mln złotych na jeden z tych projektów – rozbudowę układu komunikacyjnego na osiedlu Bagnówka. (mt)