Będą to etiudy filmowe przygotowane w trakcie zajęć z przedmiotu „Lalki przed kamerą”, a także „Praca z aktorem w planie lalkowym”.
– Bez schematów przecierają nowe szlaki, poszukują form wyrazu najbliższych współczesnemu teatrowi i człowiekowi, kształtują swoją osobowość twórczą, chcą rozmawiać. O czym? O sobie, o relacjach, o świecie. Kim są? Studentkami i studentami reżyserii w naszej uczelni. Chcemy pokazać Wam małą część ich poszukiwań, ich świeże spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Zapraszamy na spotkanie z reżyserskimi pracami powstałymi we współpracy z koleżankami i kolegami z aktorstwa i technologii teatru lalek. Nie możemy wyreżyserować Waszych reakcji. Liczymy więc, że będą one spontaniczne, szczere i pozwolą naszym reżyserkom i reżyserom rozwijać się dalej – zachęca Magdalena Wieremiejuk z Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (Filia w Białymstoku).
Z propozycji Aakdemii Teatralnej mogą skorzystać wyłącznie osoby w pełni zaszczepione albo posiadające aktualny negatywny wyniku testu RT-PCR lub antygenowego na obecność wirusa Sars-Cov-2 (wykonanego w punkcie diagnostycznym maksymalnie 7 dni przed okazaniem). (mt)
PROGRAM
Część I.
„NAS nie ma. TY jesteś”
scenariusz i reżyseria: Antonina Brühl
występują: Martyna Braca, Mirella Burcewicz, Aleks Joński, Mateusz Litwin
opieka pedagogiczna: dr Bernarda Anna Bielenia
Prawa autorskie do sztuki „Wracaj” Przemysława Pilarskiego reprezentuje Agencja Dramatu i Teatru ADiT
Reżyserka Antonina Brühl zaprasza nas, widzów, do stołu. Możemy się rozgościć, bo przecież wiemy, że jest on symbolem „porządnego” polskiego domu. Przy stole siada się do niedzielnego obiadu, celebruje katolickie święta (np. Wigilię, podczas której, jak polska gościnność nakazuje, ustawia się dodatkowy talerz dla wędrowca), przyjmuje gości. Co się jednak wydarzy, gdy w domu, przy stole pojawi się obcy przybysz, który zdaje się wiedzieć więcej niż „powinien”?
Etiuda jest efektem kończącym zajęcia reżyserskie czwartego semestru „Praca z aktorem w planie lalkowym”. Zadanie polegało na stworzeniu interpretacji wybranego dramatu przy użyciu środków teatru ożywionej formy. Tekst miał stanowić jedynie punkt wyjścia dla autorskiego przedstawienia problemu zaznaczonego w sztuce.
Część II.
Pokaz etiud filmowych przygotowanych w trakcie zajęć z przedmiotu „Lalki przed kamerą” pod opieką pedagogiczną dr Bernardy Anny Bieleni
- „Wszystko znika”
reżyseria: Ewa Wolska
muzyka: Paweł Sowa
montaż, opieka realizacyjna: Krzysztof Kiziewicz - „Squamanciation”
reżyseria: Péter Varsányi
występują: Ewa Maria Wolska, Michał Jarmoszuk
zdjęcia: Sebastian Łukaszuk
dźwięk: Wojtek Żukowski
asystent reżysera: Ewa Maria Wolska
konsultacje animacyjne: Sebastian Łukaszuk - „Break”
reżyseria Anton Ilyin
występuje: Marek Idzikowski
animacja lalek: Karolina Mazurek
współpraca przy realizacji: Sebastian Łukaszuk - „Związki Ch. Ch.”
koncepcja, animacje, lalki, reżyseria: Monika Woronicz
montaż: Maciej Jabłonowski
światło, opieka techniczna: Sebastian Łukaszuk - „List od Babci”
reżyseria, scenografia, lalki – Anita Piotrowska
autorka listu: Janina Piotrowska
animacje: Agata Nierzwicka, Ewa Doan, Marcelina Budz
śpiew: Marcelina Budz
dźwięk: Mirosław Bobowik
kamera, montaż: Sebastian Łukaszuk