Hasłem przewodnim bieżącej edycji konkursu jest „Metrologia na zielono”.
– W tym roku skupiamy się na miernictwie wielkości elektrycznych i chemicznych ,ale najważniejszym celem tego konkursu jest ekologia, czyli gdzieś tam będziemy oscylować w okolicach pomiarów wilgotności względnej powietrza, jakości powietrza i innych tego typu wielkości, które można zmierzyć – mówi prof. Wojciech Walendziuk z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. – Chcielibyśmy mieć czystą przyrodę i w zasadzie żyć bezpiecznie w naszym otoczeniu, jeżeli chodzi o środowisko.
Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów wiedzą o pomiarach, umiejętnościami obserwacji i prowadzenia pomiarów oraz zwrócenia szczególnej uwagi na znaczenie metrologii w życiu codziennym i różnych gałęziach przemysłu.
– O pomiarach, mimo że dokonujemy tysiące dziennie, wiemy niewiele – mówi Mirosław Wnorowski, dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku. – Jeśli chodzi o rozliczenia mamy media w domach, czyli licznik energii elektrycznej, wodomierze, gazomierze i tam nad tym wszystkim czuwa administracja miar. Oczywiście mamy pewien aparat, pewien system kontroli tych przyrządów pomiarowych. Tak samo jeśli kupujemy jakieś przedmioty czy towary i usługi, gdzie trzeba odmierzyć rzeczy, które są paczkowane, my również sprawujemy nadzór nad systemem.
Konkurs składa się z trzech etapów. Pierwszy to opracowanie i przesłanie do 5 maja plakatu związanego z hasłem 'Metrologia na zielono”. Następnie 21 maja w Politechnice Białostockiej odbędzie się drugi i trzeci etap, czyli test wiedzy z zakresu zagadnień z fizyki, chemii i metrologii oraz część praktyczna, w której dwuosobowe zespoły będą przeprowadzać pomiary i wykonywać niezbędne obliczenia matematyczne w laboratoriach. (hk)
Rozmowa Hanny Kość: