Stulatkowie otrzymują honorową emeryturę w różnej wysokości. Dzieje się tak dlatego, że świadczenie honorowe nie podlega waloryzacji.
– Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS, nie muszą składać żadnego wniosku, żeby dostać dodatkowo premię honorową. W przypadku takich klientów Zakład sam załatwia formalności związane z przyznaniem dodatku. Inaczej jest z seniorami, którzy nie pobierają emerytury lub renty z żadnej instytucji. Oni również mają prawo do świadczenia honorowego, ale muszą w tym celu złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, rzecznik ZUS w Podlaskiem.
Najstarsza seniorka, której białostocki oddział ZUS wypłaca świadczenie honorowe mieszka w Lipsku. Emerytka we wrześniu ubiegłego roku ukończyła 110 lat. Najstarszy mężczyzna, któremu przysługuje świadczenie honorowe, w listopadzie skończył 104 lat, a mieszka w Bielsku Podlaskim.
ZUS nie jest jedyną instytucją, która dla swoich emerytów i rencistów, którzy ukończyli 100 lat wypłaca świadczenie honorowe. Oprócz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych takie wypłaty realizują również KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON. (mt)