Zakończyła się renowacja Salonu Włoskiego w Ogrodzie Branickich w Białymstoku. Obiekt odzyskał swój pierwotny kształt, a odwiedzający mogą teraz podziwiać jego historyczną kompozycję. Proces odtworzenia trwał ponad dwa lata i kosztował budżet miasta ponad 1,35 miliona złotych.
no images were found
Historyczna kompozycja rzeźbiarska
Salon Włoski to zespół składający się z 14 elementów rzeźbiarskich, przedstawiających mitologiczne bóstwa oraz postacie historyczne. Na attyce umieszczono 10 rzeźb, a na ścianach pawilonu znajdują się cztery popiersia historyczne. Autorem rzeźb jest Lyubomir Grigorov, natomiast projekt montażu opracował architekt Czawdar Todorow.
Inspiracja ikonograficzna
Renowacja opierała się na jedynym zachowanym źródle ikonograficznym – rysunku z drugiej połowy lat 30. XVIII wieku. Ks. dr Jan Nieciecki na podstawie tego dokumentu opracował program ikonograficzny, który gloryfikuje postać Jana Klemensa Branickiego i odwołuje się do idei powracającego złotego wieku.
Pawilon jako atrakcja turystyczna
Odrestaurowany Salon Włoski będzie ważnym elementem promocji miasta, zarówno w kraju, jak i za granicą. Pawilon Włoski jest od prawie 60 lat wpisany do rejestru zabytków, co dodatkowo podkreśla jego wartość historyczną i kulturalną.
Nowy rozdział w historii Ogrodu Branickich
Odtworzenie pierwotnego wystroju Salonu Włoskiego to krok w kierunku przywrócenia dawnej świetności Ogrodu Branickich. Renowacja nie tylko przyciągnie turystów, ale również będzie służyć jako miejsce inspiracji i edukacji historycznej dla mieszkańców oraz odwiedzających. (pc)