W roku akademickim 2023/2024 obowiązywać będą następujące limity przyjęć: automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne – 5 osób, informatyka techniczna i telekomunikacja – 5 osób, inżynieria biomedyczna – 5 osób, inżynieria lądowa, geodezja i transport – 5 osób, inżynieria mechaniczna – 10 osób, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka – 10 osób i nauki o zarządzaniu i jakości – 7 osób.
Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej odbywa się w drodze otwartego konkursu.
– Rekrutacja przebiega w postaci wystąpienia kandydata przed komisją rekrutacyjną powołaną w każdej dyscyplinie i na każdym wydziale. Sam tryb przesłuchania kandydata do Szkoły Doktorskiej składa się z czterech etapów. Pierwszy etap jest to rozmowa kwalifikacyjna, drugi etap to ocena z dyplomu ukończenia studiów, w trzecim etapie pod uwagę brane są osiągnięcia badawcze, tj. publikacje, udział w konferencjach, realizacja projektów badawczych, patenty. Czwarty zaś etap to prezentacja projektu badawczego dotyczącego obranej tematyki planowanej rozprawy doktorskiej – mówi dyrektor Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej, prof. dr hab. Oleksandr Jewtuszenko. – Każdy z tych czterech etapów jest oceniany w skali od 0 do 5 punktów. Przy przyjęciu warunkiem koniecznym jest uzyskanie co najmniej 4 punktów – dodaje prof. Jewtuszenko.
W dniach od 12 do 14 września odbywać się będą rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami przeprowadzane przez komisje rekrutacyjne. Z kolei 20 września zostaną ogłoszone wyniki rekrutacji i listy przyjętych. Od 21 do 27 września osoby, które znajdą się na listach przyjętych będą musiały dostarczyć na uczelnię oryginały dokumentów.
Podstawowym zadaniem Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej jest kształcenie doktorantów przygotowujące do uzyskania stopnia doktora. Obecnie odbywa się ono w języku polskim oraz angielskim i trwa 4 lata.
Doktoranci Politechniki Białostockiej mogą liczyć na stypendia. Możliwe jest także staranie się o granty z Narodowego Centrum Badań.
– Mamy stypendia dla wszystkich doktorantów – dodaje mgr inż. Agnieszka Sakowicz z Sekretariatu Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej. – Doktoranci mają również możliwość ubiegania się o tzw. projekt doktorski, jest to takie dodatkowe finansowanie, dodatkowe stypendium dla najlepszych doktorantów.
Aktualnie w Szkole Doktorskiej Politechniki Białostockiej jest 109 doktorantów, z czego 3 to obcokrajowcy. Pochodzą z Etiopii, Białorusi i Turcji.
Najwięcej doktorantów kształci się w dyscyplinach inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka oraz inżynieria mechaniczna. Uczelnia pracuje także nad tym, by od roku 2024/2025 włączyć do programu kształcenia kolejne dwie dyscypliny: nauki leśne oraz sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. (mt)
O ofercie Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej i przebiegu rekrutacji opowiadają mgr inż. Agnieszka Sakowicz i prof. dr hab. Oleksandr Jewtuszenko: