Było gwarno, wesoło i profesjonalnie. Przewodnikiem po studiu Akadery była Julitta Grzywa, kierownik anteny. – Czym się zajmuje radio Akadera? Czy prezenter ma tremę? Jakiej muzyki chcą słuchać słuchacze Akadery? – młodzi studenci zadawali wiele pytań. I z zaciekawieniem przyglądali się pracy prezenterów, dowiedzieli się, jak powstaje program radiowy, a także mieli możliwość poczuć się jak prawdziwi dziennikarze, sami tworząc wyjątkowe informacje.
Prócz tajników radia mali studenci, wraz z Klasą Konfucjańską Politechniki Białostockiej, wybrali się w ekscytującą podróż do Chin. Podczas spotkania uczestnicy poznali charakterystyczne miejsca, egzotyczne zwierzęta oraz dowiedzieli się co oznacza Rok Królika. Dodatkowo mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe, ponieważ zajęcia prowadzone były w języku angielskim. Z czego bardzo zadowoleni byli uczniowie z Augustowa. – Miałyśmy zajęcia o wycinankach chińskich i dużo ciekawych rzeczy dowiedzieliśmy się o Chinach – mówili tuż po spotkaniu.
Opiekująca się małymi studentami podczas zajęć Emilia, studentka turystyki i rekreacji Wydziału Inżynierii Zarządzania PB przyznała, że dzieciaki są zadowolone, przychodzą, pytają i świetnie się bawią.
A tuż przed zajęciami białostoccy uczniowie zapewniali, że są ciekawi wykładu o tym kraju. Jednocześnie chłopcy podkreślali, że wszystkie spotkania na PUB są interesujące i warto w nich uczestniczyć.
Z zajęć w Podlaskim Uniwersytecie Dziecięcym na Politechnice Białostockiej korzysta w roku akademickim 2022/2023 ponad 190 małych studentów klas czwartych, piątych i szóstych. To uczniowie szkół podstawowych z Białegostoku, Augustowa, Siemiatycz i Grajewa. To czternasta już edycja PUD. Weekendowe spotkania poświęcone są naukom technicznym, ale także dziennikarstwu radiowemu, zasadom bezpieczeństwa, czy sztuce. W tym roku zaplanowano 15 zajęć poświęconych różnym zagadnieniom związanym m.in. z budową mostów, mechaniką, termowizją czy programowaniem. Zajęcia dotyczą też matematyki, fizyki i chemii.
Ukończenie PUD poświadczane jest odpowiednim dyplomem, dzięki temu dzieci czują się jak prawdziwi studenci w środowisku akademickim. Do tej pory w zajęciach PUD wzięło udział ponad 1700 uczestników.
Inicjatywę wspiera medialnie Radio Akadera. (at, jg, mt)
Relację z wizyty studentów PUD w radiu Akadera przygotowała Julitta Grzywa:
O wrażenia z zajęć o Chinach PUD pytała Aneta Topczewska: