Te dane zostały zaprezentowane na konferencji prasowej w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim z udziałem Bohdana Paszkowskiego, wojewody podlaskiego, Piotra Jurczuka, zastępcy dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku i Beaty Pawlińskiej-Wiak – dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie.
Polski Ład to plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Z założenia ma zmniejszyć nierówności społeczne i stworzyć lepsze warunki do życia dla wszystkich obywateli.
Polski Ład w odniesieniu do polskich rodzin, przedsiębiorców, pracowników, emerytów i rencistów, zdaniem podlaskiego wojewody, jest bardzo ważnym programem odnoszącym się do wszystkich sfer życia społeczno-gospodarczego. Wg wojewody to historyczna, ale i korzystna zmiana jeśli chodzi o kwestie podatkowe dla 18 mln podatników.
Jak KAS wspiera podatników
Informacje związane z programem Polski Ład mają dotrzeć do wszystkich zainteresowanych, których dotyczą zmiany – stwierdza Piotr Jurczuk, zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku. I wskazuje, z czego warto korzystać, by zasięgnąć informacji i znaleźć odpowiedzi na szczegółowe pytania i wątpliwości.
Korzystać można z infolinii KAS:
801 055 055 (dla telefonów stacjonarnych) 22 330 03 30 (dla telefonów komórkowych)
po połączeniu się wybierz numer 8
Multikanałowego Centrum Informacji „Polski Ład”
22 765 64 64 po połączeniu się wybierz numer 1
Informacje można też znaleźć w internecie na portalach podatkowych:
A jak ZUS wspiera przedsiębiorców?
To spotkania konsultacyjne i szkolenia przez internet, a także podstrona zus.pl o zmianach na podstawie Polskiego Ładu – na bieżąco aktualizowana, gdzie można znaleźć:
– artykuły merytoryczne nt. zmian dla przedsiębiorców
– nagrania webinariów z przedsiębiorcami
– zbiór pytań i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ)
– kompleksowe poradniki
– Ważne by przedsiębiorca wiedział, że dedykujemy dla nich określoną pomoc. Chcemy dotrzeć do wszystkich klientów. Wątpliwości jest dużo, dlatego warto zaglądać na stronę ZUS – zachęca Beata Pawlińska-Wiak – dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie.
Formy pomocy to min.: szkolenia przez internet – webinaria organizowane wspólnie z KAS, indywidualna opieka dla przedsiębiorców w placówkach ZUS i KAS (organizacja dyżurów ekspertów KAS w wybranych placówkach ZUS oraz ekspertów ZUS w wybranych placówkach KAS).
Warto też skorzystać z kalkulatora ZUS. To wyliczenie miesięcznej podstawy wymiaru i składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Kalkulator będzie dostępny po publikacji wskaźnika przez GUS. (at)