Szkoły podstawowe z regionu otrzymały dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego. O ich przeznaczeniu zdecydował Zarząd Województwa. W sumie szkoły dostały niemal 700 tys. złotych.
Szkoła podstawowa w Złotorii zrealizuje dodatkowe zajęcia dla 36 uczniów – m.in. ze sztuki, języka angielskiego, matematyki i programowania. Będą sprzyjały rozwojowi kompetencji kluczowych, niezbędnych na rynku pracy. W planie jest także doskonalenie warsztatu sześciu nauczycieli tamtejszej placówki. Wartość tego projektu wynosi 253 tys. złotych, a dofinansowanie z RPOWP 239 tys. złotych.
O właściwy rozwój podopiecznych zadbają również szkoły podstawowe w Długołęce i w Konopkach-Pokrzywnicy, które realizują wspólny projekt. Zakłada on, że w roku szkolnym 2019/2020 wsparcie uzyska 62, a w przyszłym 2020/2021 – 63 uczniów. Przeszkolonych zostanie także 14 nauczycieli. Przewidziane są również dodatkowe zajęcia dla dzieci, stworzenie gabinetów logopedycznych i doposażenie szkół w niezbędne pomoce dydaktyczne. Wartość całego przedsięwzięcia to 166 tys. złotych, dotacja z RPOWP wynosi 153 tys. złotych.
Dodatkowe zajęcia i nowe możliwości rozwoju czekają także 75 uczniów szkoły podstawowej im. Bohaterów Powstań Narodowych w Szudziałowie, czyli na terenie Lokalnej Grupy Działania „Szlak Tatarski”. W ramach projektu zostaną zrealizowane lekcje wyrównawcze z języka angielskiego, matematyki i zajęcia rozwijające kompetencje cyfrowe uczniów. W planie są również wycieczki edukacyjne. Ponadto szkoła zakupi nowy sprzęt, który pozwoli prowadzić zajęcia efektywniej. Projekt jest wart 105 tys. złotych, dofinansowanie z RPOWP 88 tys. złotych.
Natomiast w ramach strategii rozwoju lokalnego wdrażanej przez LGD Brama na Podlasie, w szkole podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłoni Kościelnej ze wsparcia skorzysta 150 uczniów. Przewidziane są zajęcia wyrównawcze z przedmiotów językowych i ścisłych, a także m.in. rozwijające uzdolnienia plastyczne, programistyczne, kulinarne, teatralne czy dziennikarskie. Szkoła zostanie również wyposażona w nowy sprzęt dydaktyczny. Wartość projektu to 205 tys. złotych, dofinansowanie z RPOWP 193 tys. złotych. (mt/mc)