Dokumenty z napisem POLICJA zawierają takie dane jak imię i nazwisko funkcjonariusza, jego stopień oraz zdjęcie, a także unikalny niepowtarzalny ciąg cyfr, przypisany do danego policjanta.
– To bardzo dobrze zabezpieczony dokument – mówi rzecznik podlaskiej policji, podinspektor Tomasz Krupa. – To kilka różnych rodzajów zabezpieczeń, także zabezpieczenia widoczne tylko w świetle ultrafioletowym. Tak jak inne dokumenty, jak prawo jazdy czy dowód osobisty, policyjne legitymacje wydawane są na formacie z tworzywa sztucznego i tam te wszystkie zabezpieczenia są użyte, między innymi farba optycznie zmienna, tak by dokument ten nie mógł być podrobiony – dodaje podinspektor Krupa.
Nowe legitymacje policyjne będą obowiązywać do końca 2026 roku.
Warto wiedzieć, że policjant podczas legitymowania ma obowiązek podać osobie, którą legitymuje, swój stopień służbowy, a także imię i nazwisko. Powinien też podać przyczynę legitymowania, a na żądanie osoby legitymowanej także podstawę prawną tej czynności. Na żądanie osoby legitymowanej musi też okazać swoją legitymację. Policjant nieumundurowany podejmując jakiekolwiek czynności także musi się wylegitymować.
Za posługiwanie się fałszywą legitymacją i podszywanie się pod policjanta grozi odpowiedzialność karna. To nawet do 5 lat pozbawienia wolności. (mt/hk)