To sukces zarówno dla uczelni, jak i dla wybranych do komitetów osób.
– Na pewno to jest kwestia rozpoznawalności, pewnego prestiżu, też nawiązywania kontaktów, ponieważ wiadomo, że jeżeli kogoś znamy to dużo łatwiej można z nim spróbować realizować jakiś projekt, można złożyć jakiś wniosek grantowy, a jeżeli jesteśmy też rozpoznawani to często też proszeni jesteśmy wtedy o recenzje, więc jest wiele pozytywnych elementów, które wiążą się z taką obecnością w tych komitetach – mówi prof. Marek Krętowski, prorektor ds. nauki Politechniki Białostockiej.
Komitety Naukowe zajmują się konkretnymi dyscyplinami naukowymi. Ich członkowie są wyłaniani w wyborach tajnych. W skład komitetu wchodzą eksperci z różnych dziedzin życia gospodarczego i społecznego oraz praktycznego zastosowania nauki.
– To jest takie ciało eksperckie, które jest powoływane do tych komitetów. Komitety spotykają się kilkukrotnie w roku na swoich specjalnych posiedzeniach, natomiast pomiędzy tymi posiedzeniami często pracują nad różnymi ekspertyzami, stanowiskami. Jest to takie forum wymiany z jednej strony wiedzy na temat danej dziedziny, a z drugiej strony takie zaplecze eksperckie. Bardzo często rządowe instytucje samorządowe pytają komitety o zdanie w ważnych sprawach, które dotyczą tej tematyki – dodaje prof. Marek Krętowski
Z białostockich uczelni, poza naukowcami z Politechniki Białostockiej, w komitetach w przyszłej kadencji będzie 15 naukowców z Uniwersytetu w Białymstoku, natomiast z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będzie 5 osób. Łącznie wybory zostały przeprowadzone do 71 Komitetów. (hk)