Jak mówi opiekujący się pasieką, pszczelarz Mikołaj Mak, pszczoły znakomicie przezimowały i od pierwszych ciepłych dni pracują. – W mieście mikroklimat jest lepszy niż w tak zwanym polu. W betonach jest cieplej i pszczoły to wykorzystują – tłumaczy pszczelarz.
Miejska pasieka została założona w październiku 2019 r. Na skwerze przy skrzyżowaniu ul. Jana Klemensa Branickiego i ul. Czesława Miłosza stanęło wówczas pięć uli – cztery ule zabytkowe pochodzące z różnych rejonów Podlasia (w tym jeden ok. 100-letni) oraz jeden ul współcześnie używany przez pszczelarzy. Teraz pasieka liczy osiem uli.
– Pomysł utworzenia miejskiej pasieki powstał przy okazji zakładania łąk kwietnych, jako naturalna kontynuacja tego projektu. Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę naszych mieszkańców na rolę i wielkie znaczenie pszczół dla życia człowieka i innych organizmów żywych. Nasza pasieka i miód z niej pozyskiwany jest dowodem na to, że w mieście też można żyć zdrowo, w zgodzie i przyjaźni ze środowiskiem naturalnym. Jednocześnie chronimy owady zapylające, tak ważne dla produkcji żywności na świecie – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.
Wszystkie ule zostały zasiedlone rodzinami pszczół produkcyjnych. Dla bezpieczeństwa ule zostały ustawione za rzeką. Wokół uli znajdują się łąki kwietne z roślinami miododajnymi, pola słonecznikowe, a także drzewa owocowe intensywnie kwitnące wiosną (jabłonie, grusze, wiśnie i śliwy).
Miejska pasieka to projekt edukacyjny. Jest elementem programu „Ochrona owadów zapylających na obszarze Białegostoku” i została wpisana do rejestru pasiek, prowadzonego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku. Opiekuje się nią doświadczony pszczelarz Mikołaj Mak.
Pierwszy miód z białostockiej pasieki udało się pozyskać w 2020 roku. Odbyły się wówczas cztery miodobrania, w których uzyskano 98 kg czystego produktu. W ubiegłym roku było to już 150 kg miodu. W bieżącym roku może być podobny zbiór. Miód pakowany jest w 200-gramowe słoiczki i oznakowany specjalnymi etykietami. W całości przeznaczany jest na promocję miasta. (at)