Wyjątkowe instalacje artystyczne powstały w przestrzeni alei Myrchów w Białymstoku. Stworzyli je artyści z Polski i Litwy w ramach sympozjum sztuki Land Art 'Przejście’.
Land Art, czyli sztuka ziemi była odpowiedzią na komercjalizację sztuki w latach sześćdziesiątych XX wieku. Odpowiedź wielu artystów z Polski i zaa granicy świadczy, że ten rodzaj artystycznej ekspresji wciąż jest wykorzystywana przez twórców – podkreśla dr Radosław Górski z Instytutu Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.
– Mamy tutaj międzynarodowe towarzystwo, bardzo mi z tego powodu jest przyjemnie, bo mamy kolegów z Litwy, mamy kolegów z Gdańska, z okolic Lublina i też część pracowników od nas z wydziału. Tak na świeżo jest mi ciężko wytypować jakieś prace, natomiast patrząc na ogół wszystkich prac jestem bardzo zadowolony, cieszę się, że koledzy i koleżanki włączyli się w to z takim dużym zaangażowaniem, pracowali tutaj dzielnie od poniedziałku do dzisiaj, mam nadzieję, że jeżeli odbiór prac będzie pozytywny, to chciałbym.
Land Art to sztuka wykorzystująca naturalne materiały, znalezione na miejscu tworzenia instalacji. Wśród przedstawionych idei, dzieło wskazujące na powrót opadających liści na gałęzie drzewa – nawiązująca w ten sposób do tematu sympozjum 'Przejście’ – wyjaśnia twórca jednej z instalacji mgr Jarosław Daveiko, wykładowca Wileńskiego Kolegium.
– Idea jest taka, aby znowu połączyć się z przyrodą, z naturą, aby z prostych rzeczy zobaczyć coś takiego fascynującego, nowego. Moja praca przedstawia wzniesienie liści, nazwa jest wzniesienie i jakby powrócenie liści znowu do góry, bo wszyscy wiemy, że przyroda to jest coś takiego, że nawet liście też symbolizują tę przemianę właśnie odrodzenie, i kompozycja ta i przedstawia w takiej formie, aby też człowiek idąc przez las nie tylko widziałby liście na ziemi a jeszcze podniósłby wzrok razem z tymi liśćmi i zobaczył, jaka jest piękna przyroda.
Instalacje artystyczne, które powstały w ramach sympozjum Land Art 'Przejście’ można oglądać w przestrzeni alei Myrchów w Białymstoku. Sympozjum patronatem honorowym objęła prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej. (ew)
Relacja Ernest Wójcika: