
W świecie, gdzie granice między dziedzinami zacierają się coraz bardziej, niezwykłe porozumienie dwóch białostockich uczelni staje się symbolem nowoczesnego podejścia do edukacji, nauki i sztuki. Politechnika Białostocka oraz Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza filia w Białymstoku zdecydowały się połączyć siły i wspólnie budować most między technologią a twórczością artystyczną.
2025-04-07-Podpisanie-umowy-o-współpracy-PB-z-Akademia-Teatralna-fot-Dariusz-Piekut-PB
Nowy etap współpracy między uczelniami
Jak podkreśla dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej, podpisane porozumienie nie tylko formalizuje dotychczasowe działania, ale otwiera nowe możliwości dla obu uczelni.
– Porozumienie o bardzo ścisłej współpracy między Akademią Teatralną w Warszawie, filią w Białymstoku, i Politechniką Białostocką to zacieśnienie już istniejących relacji. Dotyczy ono głównie Wydziału Architektury i Wydziału Mechanicznego, ale liczymy na zaangażowanie kolejnych wydziałów – mówi Rektor PB.
– Wspólne działania pozwolą rozwijać nowe technologie dydaktyczne, wzbogacać działalność artystyczną i naukową, a także wspólnie promować nasz region i potencjał obu uczelni.
W praktyce oznacza to współtworzenie nowoczesnych projektów, wykorzystujących m.in. rozwiązania inżynieryjne i informatyczne w teatrze, scenografii, czy interaktywnej edukacji.
Sztuka i technologia — dwie strony jednej wyobraźni
Prof. dr hab. Wiesław Czołpiński, Rektor Akademii Teatralnej, podkreślił, że zawarte porozumienie to nie tylko formalność, ale wizja przyszłości.
– Porozumienie z Politechniką Białostocką jest świadectwem myślenia o przyszłości, o rozwoju technologii, ale i rozwoju sztuki – zaznacza.
Dzięki temu partnerstwu studenci i pracownicy obu uczelni zyskają dostęp do nowoczesnej infrastruktury, możliwość realizacji interdyscyplinarnych projektów, a także wymiany wiedzy i doświadczeń. Na styku technologii i sztuki mogą powstać innowacyjne widowiska, instalacje, a nawet narzędzia dydaktyczne i badawcze.
Synergia nauki i sztuki
Partnerstwo dwóch uczelni opiera się na synergii – wspólne wykorzystanie potencjału, infrastruktury, kontaktów i pasji studentów i kadry akademickiej może przynieść efekty, które będą inspiracją dla całego świata sztuki
Posłuchaj Relacji Pawła Cybulskiego z podpisania porozumienia: