Trwają badania archeologiczne na dziedzińcu paradnym Pałacu Branickich. We wtorek (27.09) wykonano odwierty w celu rozpoznania szczegółowej stratygrafii nawarstwień antropogenicznych. Prace prowadził m.in. prof. Piotr Banaszuk z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.
Prace na dziedzińcu paradnym trwają od 13 września. To pierwszy wykop archeologiczny w tym miejscu. Celem prac jest poznanie tego, co zachowało się z historii tego miejsca, od czasów najdawniejszych po współczesność. Badania prowadzone są we współpracy trzech uczelni: Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku pod kierownictwem prof. dr hab. Macieja Karczewskiego.
Ekipa badaczy do tej pory odsłoniła kamienno-gliniany fragment podłogi budynku pochodzącego z XV wieku, prawdopodobnie z czasów pierwszych właścicieli dóbr białostockich. Podczas prowadzonych prac znaleziono również fragmenty kafla z czasów Wiesiołowskich, fragment ceglanej posadzki czy miedziany szeląg Jana Kazimierza i rylec mezolityczny.
Natomiast we wtorek (27.09) na terenie wykopalisk pracował prof. Piotr Banaszuk z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. – Próbujemy znaleźć informację na temat warstw geologicznych zmienionych lub nie przez człowieka. Najchętniej znaleźlibyśmy w glebie warstwy, które mają w sobie element antropogeniczny, artefakty, ale nie wszędzie da się to znaleźć. W trzech małych odwiertach (obok dużego wykopu – red.) mamy ładną glebę, ale nie ma cech przekształcenia przez osadnictwo.
Jak tłumaczy profesor Piotr Banaszuk zostaną pobrane próbki z dużego wykopu, by mieć materiał do analiz. – Spróbujemy znaleźć kilka warstw i określić skład, czy obecność artefaktów – dodaje profesor.
Po zakończeniu prac na dziedzińcu paradnym Pałacu Branickich miejsce wykopalisk zostanie zabezpieczone, zasypane, a nawierzchnia parkingu odtworzona. (at)
O pracach prowadzonych przez Politechnikę Białostocką na dziedzińcu paradnym Pałacu Branickich mówi prof. Piotr Banaszuk z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku PB: