Poruszano zadania w zakresie kluczowych obszarów funkcjonowania miasta, czyli kultura, transport, polityka społeczna czy bezpieczeństwo.
– Organizacje pozarządowe stanowią bardzo ważną część funkcjonowania miasta. Realizują wiele zadań publicznych, które miasto im zleca. Są takim partnerem równoprawnym do rozmów, realizacji zadań i kreowania planów na przyszłość – mówi Urszula Dmochowska, dyrektor Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku.
Na śniadaniu ustalano również formy pomocy uchodźcom z Ukrainy. Zgłoszono potrzebę działań integracyjnych, prowadzenia punktu informacyjnego, poradnictwa prawnego i psychologicznego. W rozmowach wybrzmiała też dostrzegana przez trzeci sektor potrzeba objęcia wsparciem osób starszych i z niepełnosprawnościami, ponieważ tak jak uchodźcy są w wyjątkowo trudnej sytuacji.
Przemysław Tuchliński, wiceprezydent Białegostoku uważa, że takie spotkania służą tworzeniu lepszego miasta.
– Jednym z zadań miasta jest współpraca z mieszkańcami poprzez organizacje pozarządowe. Tego typu spotkania odbywają się cyklicznie. Mają na celu wymianę informacji, przekazywanie na jakim etapie jest miasto przy realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi, z jakimi wyzwaniami borykają się organizacje. Myślę, że istotne jest to, aby się spotykać i rozmawiać, aby była komunikacja i kontakt bezpośredni – mówi Przemysław Tuchliński.
Podczas spotkania była również możliwość bezpośredniej konsultacji z przedstawicielami samorządu miasta, którzy realizują współpracę z organizacjami pozarządowymi. (hk)