SŁUCHAJ ONLINE

Flash Białystok

Listopad 19, 2019

Inicjatywa dla Białegostoku apeluje do prezydenta o skuteczniejszą walkę ze smogiem

fot. Ewelina Andrzejewska
Miejscy aktywiści pytają prezydenta Białegostoku o to, jakie przez ostatni rok podjął starania, aby działać przeciwko smogowi w mieście. W tej sprawie złożyli oficjalny dokument w Urzędzie Miejskim.

 

Katarzyna Sztop – Rutkowska z „Inicjatywy dla Białegostoku” przypomina, że prawie rok temu ta sama grupa działaczy złożyła już jeden wniosek o udostępnienie informacji publicznej na temat działań magistratu na rzecz poprawy jakości powietrza. Ponadto wtedy apelowali również do Tadeusza Truskolaskiego o zorganizowanie tzw. „okrągłego stołu antysmogowego”. Po prawie 12 miesiącach od tej prośby sprawdzamy co udało się zrobić miastu – dodaje Katarzyna Sztop – Rutkowska.

Jak to na rocznicę przystało mówimy: „sprawdzamy” i chcemy sprawdzić co w rzeczywistości zostało zrobione oraz co się dzieje, bo nie wszystkie inicjatywy są widoczne. Apelujemy do Miasta, aby przede wszystkim została zbadana jakość powietrza w całym Białymstoku, nie tylko przy dwóch oficjalnych stacjach pomiarowych. Chcielibyśmy, aby magistrat poważnie potraktował problem smogu, bo tym oddychamy na co dzień – tłumaczy Sztop – Rutkowska.

Dlatego „Inicjatywa dla Białegostoku” pyta prezydenta m.in. o to czy rozmawiał z marszałkiem o uchwale antysmogowej, czy została stworzona mapa zanieczyszczeń miasta.

Pytamy też o pieniądze, które są przeznaczone na działania związane z ochroną jakości powietrza. Można bardzo wiele obiecać. Natomiast jeżeli nie ma założonych w budżecie, czy też w wieloletnie perspektywie finansowania, konkretnych pieniędzy na to, żeby ze smogiem walczyć, to wtedy mówimy o czymś, co jest pewną fikcją – wyjaśnia Katarzyna Sztop – Rutkowska.

Departament Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego podaje, że Białystok podejmuje wiele działań związanych z poprawą jakością powietrza. Należą do nich m.in. promowanie komunikacji publicznej, niskoemisyjne autobusy, darmowe przejazdy nimi w momencie przekroczenia norm stężenia pyłów, budowa dróg rowerowych, system Biker, akcje edukacyjne, program wymiany pieców, kupno smogobusa, czyli mobilnego laboratorium do kontrolowania jakości powietrza. Dodatkowo trwa przetarg na zakup drona. (ea/mc)

Radio Akadera
ul. Zwierzyniecka 4
15-333 Białystok
Biuro reklamy: 85 746 99 97
Newsroom: 85 746 99 96
Antena: 85 746 99 99
Szef Muzyczny
biuro@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
maciej.snitkowski@akadera.bialystok.pl