Wystawa ma ukazać historię, tradycję i duchowość wielokulturowego Podlasia związanego z żywym kultem maryjnym. Założeniem ekspozycji jest przedstawienie rysu historycznego, ikonografii oraz kultu dziewięciu szczególnie czczonych podlaskich ikon Matki Bożej z Bielska Podlaskiego, Brańska, Drohiczyna, Hodyszewa, Juchnowca Kościelnego, Leśnej Podlaskiej, Różanegostoku, Strabli oraz Wasilkowa. W przestrzeni muzealnej wizerunki zostaną zaprezentowane w oprawie nawiązującej do tradycji kapliczek stanowiących naturalny element krajobrazu Podlasia, związany z utrzymującym się kultem religijnym. Pośród prezentowanych wypożyczonych z parafii ikon znajduje się oryginał Drohiczyńskiej Hodegetrii z 1640 roku, a także będąca w kulcie XVII-wieczna kopia wizerunku Matki Bożej Hodyszewskiej oraz otoczona wotami XIX-wieczna kopia Brańskiej Hodegetrii, a także powtórzenia czczonych wizerunków wykonane w XIX i XX wieku.
– To swoista też promocja naszego rejonu. Nasze Muzeum jest licznie odwiedzane przez turystów z całej Polski, także z zagranicy. To jest okazja pochwalić się tym, co u nas jest bardzo cenne – mówi kuratorka wystawy, Helena Czaban.
Wystawę będzie można oglądać do połowy grudnia. (mt)
O nowej wystawie w Muzeum Ikon w Supraślu, a także pozostałej ofercie kulturalnej placówki z Ewą Zalewską, kierowniczką Muzeum Ikon w Supraślu oraz Heleną Czaban, jedną z kuratorek wystawy, rozmawiała Małgorzata Turecka: