Koszt całej inwestycji to 21 mln zł.
– W województwie podlaskim sytuacja, jeśli chodzi o gazyfikacje, była szczególnie trudna. W 2015 roku na 118 gmin w województwie podlaskim w zaledwie 24 gminach była sieć gazownicza. Przez te ostatnie lata udało się prawie podwoić tą liczbę i dodatkowe 19 gmin uzyskało dostęp do sieci gazowniczej, ale to jest wciąż mało – mówił wicepremier Jacek Sasin.
W ramach tego przedsięwzięcia wybudowano: stację redukcyjno-regulacyjną o wydajności 120 tys. Nm3/h, dwa gazociągi wysokiego ciśnienia o łącznej długości ok. 500 m i drogi dojazdowe z towarzyszącą infrastrukturą.
– To wielki impuls do rozwoju naszego regionu. To poprawa jakości życia naszych mieszkańców, to też jest poprawa ochrony środowiska, ale są to również kwestie związane z możliwością ściągania tutaj jeszcze większej liczby inwestorów – podkreślał Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.
Ukończona inwestycja jest pierwszym przyłączeniem sieci Polskiej Spółki Gazownictwa do systemu przesyłowego GIPL, który od początku maja 2022 r. połączył gazowe systemy przesyłowe Polski i Litwy. Tym samym Białystok będzie zasilany gazem z pływającego terminalu LNG w litewskiej Kłajpedzie lub z rezerw gazowych Litwy, Estonii, Łotwy czy Finlandii. (hk)