
Czy dzicz jest naprawdę taka straszna, jak ją malują? W najnowszej audycji z cyklu Dziki punkt widzenia dr inż. Dan Wołkowycki rozprawia się z głęboko zakorzenionym lękiem przed dziką przyrodą i podważa nasze wyobrażenia o tym, co powinno być „ujarzmione”, a co warto pozostawić w spokoju.
Posłuchaj audycji Dziki punkt widzenia: Pochwała dziczy.
Od wieków dzikość kojarzona była z niebezpieczeństwem i chaosem – w baśniach ciemny las to miejsce zagubienia, a w naszej kulturze „dzicz” oznacza coś nieokiełznanego i groźnego. Jednak jak pokazuje dr inż. Wołkowycki, ten sposób myślenia nie jest wrodzony, lecz przekazywany przez pokolenia rolników i osadników, którzy od tysiącleci podporządkowują naturę ludzkim potrzebom.
Audycja prowadzi nas przez historię zmieniającego się stosunku człowieka do dzikiej przyrody – od czci oddawanej świętym gajom przez dawnych Prusów i Jaćwingów, przez XIX-wieczny romantyzm i filozofię „szlachetnego dzikusa”, aż po współczesne działania na rzecz ochrony naturalnych ekosystemów i ideę rewildingu – przywracania dzikości na terenach zmienionych przez człowieka.
Ale czy rzeczywiście jesteśmy gotowi na więcej dzikiej przyrody? Dr inż. Dan Wołkowycki nie unika trudnych pytań. Opowiada o konfliktach interesów między ochroną natury a gospodarką, o kontrowersjach wokół dzikich zwierząt pojawiających się w miastach i o paradoksie gatunków, które przez wieki przystosowały się do ludzkiej działalności tak bardzo, że dziś nie potrafią bez niej przetrwać.
To audycja, która zmusza do refleksji: ile miejsca powinniśmy pozostawić dziczy? A może zamiast się tego obawiać, powinniśmy przyjąć ją z otwartością i poszukać równowagi między naturą a cywilizacją? (AJ)
Czytaj także: