
Poznaj historię Daniela Skowrona, studenta leśnictwa z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, który jako jedyny w Polsce otrzymał prestiżowe stypendium ministra nauki w swojej dziedzinie. Co sprawiło, że właśnie on znalazł się w gronie wyróżnionych? Odpowiedź na to pytanie poznasz w naszej rozmowie!
Daniel Skowron specjalizuje się w briologii – niszowej dziedzinie botaniki, która bada mszaki, czyli mchy, wątrobowce i glewiki. Jak sam mówi, te niepozorne rośliny posiadają zdumiewające zdolności przetrwania, np. możliwość przeżycia długich okresów bez dostępu do wody. To fascynujące zagadnienie stało się przedmiotem jego badań naukowych.
Znaczenie mszaków dla ekosystemu leśnego
Podczas rozmowy Daniel tłumaczy, jaką rolę odgrywają mszaki w środowisku. To właśnie one tworzą runo leśne, wspomagają kiełkowanie drzew oraz są kluczowym składnikiem torfu, wpływając na regulację gospodarki wodnej w lasach i torfowiskach. Ich ochrona w Polsce wciąż budzi wiele kontrowersji – Daniel wraz z dr. inż. Danem Wołkowyckim analizuje ten temat w swojej pracy naukowej.
Problematyka ochrony gatunkowej mszaków
W rozmowie pojawia się także ważny temat ochrony mszaków w Polsce. Jak wskazuje Daniel, obecne regulacje wymagają zmian – część pospolitych gatunków mchów nadal podlega ochronie, mimo że zagrożenie dla nich już minęło. Z kolei rzadkie gatunki, które powinny być objęte szczególną opieką, wciąż pozostają bez odpowiednich regulacji prawnych.
Plany na przyszłość – nauka i rozwój na Politechnice Białostockiej
Daniel Skowron nie zamierza spoczywać na laurach – obecnie finalizuje studia magisterskie i planuje kontynuację kariery naukowej w szkole doktorskiej Politechniki Białostockiej. Jak sam przyznaje, chce dalej rozwijać swoją pasję i badać tajniki leśnych ekosystemów.
Chcesz dowiedzieć się więcej o świecie briologii? Posłuchaj pełnej rozmowy z Danielem Skowronem i odkryj fascynujący świat leśnictwa!
Posłuchaj rozmowy już teraz!
Odtwarzacz plików dźwiękowych(pc)