Drużyna uzyskała także 2. miejsce w konkurencjach: autocross, cost & manufactoring i design, 3. miejsce w konkurencji skidpad i 4. miejsce w konkurencji: business plan.
Pierwszego dnia zespoły przechodziły badania kontrolne maszyn, a także odbywały pierwsze testy. Tor w podwarszawskim Słomczynie został wybrany ze względu na wymagającą nitkę toru, która była surowym testem zarówno dla pojazdów, jak i profesjonalizmu kierowców. Krajowe „popisy” drużyn stanowiły wyjątkową okazję, by obejrzeć na żywo zmagania motoryzacyjne zespołu z Politechniki Białostockiej, który dotąd występował za granicą.
– Zawody Formuły Student w Słomczynie to wydarzenie po raz pierwszy organizowane w Polsce, dlatego też więcej osób ma możliwość wzięcia udziału w tego typu zawodach. Można na żywo przekonać się, w jakich warunkach nasi studenci konkurują z innymi zespołami, w tym przypadku z Polski. Sukcesy, które wypracowane zostały w ramach zawodów międzynarodowych, możemy wreszcie obserwować na terytorium naszego kraju. Nasi studenci ze swoim bolidem CMS-08 spisują się bardzo dobrze. W większości konkurencji zajmujemy medalowe pozycje. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy tutaj nie byli razem z naszymi studentami, nie wspierali ich w tych rywalizacjach – przekonywał tuż przed finałem – dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej.
Kluczowym momentem zawodów, był ostatni dzień, kiedy to wyścigówki mogły sprawdzić się w najbardziej wymagającej konkurencji dynamicznej, a więc endurance. Mimo, że pogoda nie sprzyjała ze względu na deszcz, Cerber Motorsport ukończył wyścig na najwyższej pozycji!
– Warunki były dosyć ciężkie, ponieważ mieliśmy dużo deszczu na torze, musieliśmy jechać na oponach deszczowych. Dużo walki o przyczepność i walki z autem, aby wykręcić, jak najlepsze czasy okrążeń – mówił Julian Rząca, jeden z kierowców Cerber Motorsport, student II roku studiów magisterskich na kierunku mechanika i budowa maszyn na Wydziale Mechanicznym, dodając, że polska edycja zawodów to świetna organizacja, fajna zabawa i okazja do spotkania się z innymi polskimi zespołami.
Świetne wyniki na torze to zasługa kierowców (Kacper Stasiewicz, Julian Rząca, Filip Pietruczuk i Piotr Cywoniuk), ale także doskonałej kondycji auta, które było testowane wcześniej na torze w Białymstoku, a także w tegorocznych zawodach Formula Student Romania, gdzie drużyna w klasyfikacji generalnej zajęła 1. miejsce. Była również najlepsza w niemal wszystkich konkurencjach statycznych i dynamicznych.
Cerber Motorsport nie spoczywa na laurach po zawodach w Polsce. Trwają bowiem prace nad nowym pojazdem, tym razem o napędzie hybrydowym, którego premiera jest zaplanowana na rok 2024.
W skład zespołu Cerber Motorsport, który działa w ramach Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club na Wydziale Mechanicznym wchodzą studenci z Wydziału Mechanicznego, Wydziału Elektrycznego i z Wydziału Informatyki. Opiekunami drużyny są: dr inż. Jarosław Czaban i dr inż. Piotr Tarasiuk z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.
Miasto Białystok wspiera wyjazdy studentów na zawody poza granicami Polski. (źródło: Politechnika Białostocka/mt)