– Metrologia stanowi porządek świata, a w naszym codziennym życiu zabezpiecza nas przede wszystkim jeśli chodzi o ochronę zdrowia, życia, porządek publicznych, ale przede wszystkim też jest stosowaniu jej rzetelnych wyników w obrocie i w handlu. Metrologia jest impulsem rozwoju technologicznego, oczywiście w wymiarze ogólnokrajowym, ale też przede wszystkim tutaj, w naszym regionalnym, północno-wschodniej części Polski. Musimy starać się połączyć właśnie te w synergię w tą płaszczyznę współpracy administrację miar za administracją rządową, samorządową, ale przede wszystkim z nauką i przedsiębiorcami – mówi Mirosław Wnorowski, dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku.
– Z metrologii korzystamy na co dzień – wszystko mierzymy, ważymy, oceniamy, a na dodatek jeszcze każda dziedzina nauki również korzysta z narzędzi na bazie metrologii – mówi prof. Marta Kosior – Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej.
W finale konkursu „Metroliga” zebrało się 20 zespołów, reprezentujących różne regiony Polski. Spośród licznych zgłoszeń zakwalifikowały się dwuosobowe drużyny, które rywalizowały o tytuł najlepszego projektu związanego z hasłem przewodnim tegorocznej edycji: „Metrologia na zielono”. Na Politechnice Białostockiej spotkali się uczniowie z różnych szkół ponadpodstawowych m.in. Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej, Zespołu Szkół Elektrycznych i Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku, jak również z Warszawy, Opoczna, Opola Lubelskiego oraz Zambrowa. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko promuje wiedzę z zakresu metrologii, ale także integruje młodych entuzjastów nauki z różnych części kraju. (mg)