Zajęcia odbywają się na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Pod okiem wykładowców, młodzież zapoznaje się z tajnikami wiedzy.
– W działaniu „Z technikum na Politechniki” zaproponowaliśmy uczniom szkół ponadpodstawowych udział w zajęciach laboratoryjnych. W ramach naszych ćwiczeń zapewniamy uczniom szeroki wachlarz zajęć praktycznych. Są to zajęcia, które dotyczą programów realizowanych w czasie ich nauki w szkole średniej, ale także daleko wykraczających poza ten program. Nasi, mam nadzieję, przyszli studenci mogą zaznajomić się z nowymi technikami laboratoryjnymi służącymi do oznaczania jakościowej i ilościowej zawartości niektórych ważnych związków z próbek różnego pochodzenia, które są wykorzystywane w chemii, biologii i biotechnologii – wyjaśnia dr hab. Mariola Samsonowicz, prof. PB z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej i dodaje, że zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.
Dzięki takiej formie zajęć uczniowie poznają ofertę edukacyjną Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku oraz studiów na kierunkach takich, jak inżynieria środowiska, czy też biotechnologia. To pomoże im podjąć decyzję o wyborze kierunku studiów.
W samym kwietniu przeprowadzono około 20 godzin lekcyjnych dla szkół średnich z Białegostoku oraz całego województwa. W planach jest realizacja kolejnych 60 godzin zajęć dla uczniów m.in. z Suchowoli, Augustowa, Grajewa czy Bielska Podlaskiego.
Program „Z technikum na Politechniki” jest realizowany w ramach 'Politechnicznej sieci VIA CARPATIA w obszarze kształcenia, za który odpowiada Politechnika Białostocka. Celem jest zacieśnianie współpracy z regionalnymi szkołami ponadpodstawowymi, w szczególności technikami. (hk)